Menu

Organizator igrzysk w Londynie: "Odwołałbym Tokio 2021"

Organizator igrzysk w Londynie: "Odwołałbym Tokio 2021"
Rosną obawy dotyczące przeprowadzenia igrzysk w Japonii... (Fot. Getty Images)
Wiceprzewodniczący komitetu igrzysk w Londynie w 2012 r. Keith Mills uważa, że prawdopodobieństwo przeprowadzenia igrzysk w Tokio latem 2021 jest niewielkie z powodu COVID. 'Gdybym był w komitecie organizacyjnym, a na szczęście nie jestem, planowałbym ich odwołanie' - przyznaje.
Reklama

W ubiegłym tygodniu japoński minister ds. reform administracyjnych Taro Kono powiedział agencji Reuters, że igrzyska mogę się nie odbyć tego lata zgodnie z planem. Pozostali członkowie japońskiego rządu, z premierem Yoshihide Sugą na czele, oraz organizatorzy olimpijskich zmagań deklarują, że - mimo trudności - nie przerwą swoich działań.

Obawy dotyczące przeprowadzenia igrzysk wzrastają od początku roku ze względu na sytuację pandemiczną w Japonii. 13 stycznia premier ogłosił rozszerzenie obowiązującego już w Tokio stanu wyjątkowego (wprowadzonego w ubiegłym tygodniu) na siedem kolejnych prefektur. Obejmuje on już 11 prefektur, w których mieszka ponad połowa ludności kraju i które odpowiadają za 60 proc. jego gospodarki. Ma obowiązywać do 7 lutego. Łączna liczba zakażeń koronawirusem wykrytych w "Kraju Kwitnącej Wiśni" przekroczyła 300 tysięcy.

Mills podkreślił, że podjęcie decyzji przez organizatorów to bardzo trudna i delikatna sprawa. Igrzyska w "Kraju Kwitnącej Wiśni" zostały przełożone o rok z powodu koronawirusa. "Jestem pewien, że rozważane są plany odwołania rywalizacji, ale sądzę, że taką decyzję organizatorzy zostawią absolutnie na ostatnią chwilę. Wszystko zależy od szybkości szczepień. Nie chciałbym być w ich skórze" - dodał.

W styczniu przeprowadzono sondaż na temat igrzysk, w którym aż 80 procent Japończyków opowiedziało się za odwołaniem lub kolejnym opóźnieniem olimpiady. Powodem są obawy związane z szybko rozprzestrzeniającą się epidemię koronawirusa.

Czytaj więcej:

"Igrzyska w Tokio się odbędą, ale bez zagranicznych kibiców"

Tokio: W wiosce olimpijskiej będzie specjalny ośrodek zdrowia

80 procent Japończyków chce odwołania lub opóźnienia igrzysk w Tokio

"Nie jest pewne, czy igrzyska w Tokio odbędą się tego lata"

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 25.02.2021
  GBP 5.237 złEUR 4.514 złUSD 3.694 złCHF 4.077 zł
  Reklama

  Sport


  Sport

  Reklama
  Reklama