Menu

Opakowania wytwarzane przez mikroorganizmy wygrały polską edycję Chivas Venture

Trwały materiał, który nie zawiera grama plastiku, bo wytwarzany jest przez mikroorganizmy, wymyśliła Róża Janusz, absolwentka poznańskiej School of Form. Nazwała go SCOBY (Symbiotic Culture Of Bacteria and Yeast).
Reklama

Konkurs Chivas Venture przeznaczony jest dla startupów, które wpisują się w trend tworzenia rozwiązań zaangażowanych społecznie. W polskim finale innowacyjne bioopakowania rywalizowały z innymi nowatorskimi technologiami.

Wśród nich znalazła się m.in. zaawansowana proteza ręki (dzięki zastosowaniu sztucznej inteligencji wygląda i reaguje jak prawdziwa kończyna), technologia zmieniająca plastikowe odpady w paliwo, kolektor słoneczny, którego efektywność jest o 20% wyższa od tych dostępnych na rynku czy system terapii w goglach VR dla ludzi po udarze mózgu lub zawale serca.

Zwycięski materiał SCOBY może być hodowany w niemal każdych warunkach. Hodowany, bo technologia opiera się na przetwarzania odpadków biologicznych w biomateriał przy wykorzystaniu mikrobów. Produkt przypomina papier, ale przepuszcza mniej tlenu. Może więc służyć jako opakowanie herbaty, kawy czy chipsów. A gdy trafi do śmieci – ulega naturalnej biodegradacji.

Wygrana w polskiej edycji konkursu Chivas oznacza, że wytwarzany przez puławską firmę MakeGrowLab SCOBY zakwalifikował się do prestiżowego finału Chivas Venture w Toronto. Tam powalczy o milion dolarów. Zdobycie tej nagrody pozwoliłoby producentowi bioopakowań na rozwój działalności.

  Komentarze
  • Lon
   19 stycznia, 10:33

   SCOBY skończy tak jak polski grafen i perowskit.

  • Czytelnik anonimowy
   19 stycznia, 18:34

   Takie projekty powinny byc wspierane przez panstwo.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 21.02.2020
  GBP 5.118 złEUR 4.283 złUSD 3.962 złCHF 4.037 zł

  Sport


  Reklama