Menu

Oficjalnie: Australijskie Brisbane gospodarzem letnich igrzysk w 2032 roku

Oficjalnie: Australijskie Brisbane gospodarzem letnich igrzysk w 2032 roku
MKOl: "Igrzyska trafiły do najbardziej pracowitych, wdzięcznych i entuzjastycznie nastawionych ludzi". (Fot. Getty Images)
Brisbane zorganizuje w 2032 roku letnie igrzyska - poinformował dzisiaj Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl). Australia zawody tej rangi będzie gościła po raz trzeci. W 1956 roku odbyły się w Melbourne, a w 2000 w Sydney.
Reklama
Reklama

"To historyczny dzień nie tylko dla Brisbane i stanu Queensland, ale dla całego kraju" - oświadczył premier Australii Scott Morrison. Australia jest drugim po Stanach Zjednoczonych państwem, które zorganizuje letnie igrzyska w trzech różnych miastach.

"Igrzyska trafiły do najbardziej pracowitych, wdzięcznych i entuzjastycznie nastawionych ludzi. Obiecuję wszystkim sportowcom - zapewnimy wam niezapomniane doświadczenie" - dodał szef Australijskiego Komitetu Olimpijskiego John Coates, który jest także wiceprzewodniczącym MKOl.

Po zmianach w zasadach wybierania gospodarza igrzysk Brisbane było jedynym kandydatem. Jego ostateczny wybór już w czerwcu rekomendował Komitet Wykonawczy MKOl, bazując na sprawozdaniu przygotowanym przez specjalną komisję.

Wysoko oceniono istniejącą już infrastrukturę, rządowe wsparcie, zaangażowanie sektora prywatnego, doświadczenie w organizacji dużych imprez (w 2018 Queensland gościło Igrzyska Wspólnoty Narodów), a także... pogodę.

W 2019 roku MKOl zrewidował proces wyboru, by ułatwić zadanie potencjalnym miastom-gospodarzom oraz obniżyć koszty. Miasta nie prowadziły typowej kampanii promocyjnej, a MKOl miał dokonać wyboru po bezpośrednich rozmowach.

Brisbane było jednym z miast, które publicznie wyrażały zainteresowanie organizacją igrzysk, obok m.in. Budapesztu, Dauhy czy niemieckiego regionu Zagłębia Ruhry. Już w lutym Australijczycy stali się tzw. preferowanym kandydatem.

Brisbane starało się o organizację igrzysk w 1992 roku. Wówczas jednak MKOl wybrał Barcelonę.

W tym roku letnie igrzyskach olimpijskie odbędą się w Tokio, w 2024 roku ma je gościć Paryż, a cztery lata później Los Angeles.

Czytaj więcej:

UEFA ogłosiła gospodarzy finałów Ligi Mistrzów

Tokio 2020: MKOl zmienia motto olimpijskie, dodaje słowo "razem"

Tokio 2020: Odwołanie igrzysk w ostatniej chwili nie jest jeszcze wykluczone

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 23.07.2021
  GBP 5.3349 złEUR 4.5747 złUSD 3.8851 złCHF 4.2208 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama