Menu

Oficer RAF-u: UK musi zwiększyć obecność wojskową w kosmosie

Oficer RAF-u: UK musi zwiększyć obecność wojskową w kosmosie
Wielka Brytania jest obecnie 8. potęgą militarną świata. W Europie silniejsza jest jedynie Francja. (Fot. Getty Images)
Oficer Królewskich Sił Powietrznych Simon Rochelle wezwał brytyjski rząd do zwiększenia inwestycji w rozwój sił zbrojnych poza planetą. Zdaniem doświadczonego specjalisty, walka o dominacje pomiędzy potężnymi krajami już od dawna odbywa się daleko od Ziemi. 
Reklama

Odpowiedzialny za obronę powietrzną Simon Rochelle zwrócił uwagę, że pomiędzy satelitami wojskowymi Zachodu a tymi z Rosji czy Chin "każdego dnia dochodzi do wypadków i incydentów, które są potencjalnie bardzo niebezpieczne". 

"Wielka Brytania musi przyspieszyć obecność w kosmosie, aby właśnie tam reagować na zagrożenia" - ocenił ekspert.

Zdaniem oficera RAF-u, przestrzeń kosmiczna zaczyna być traktowana jako "sporne miejsce, do którego każdy rości sobie prawo, a wraz z tym zwiększa się liczba wypadków z udziałem satelit". Większość incydentów oficer nazywa "dalekimi od przypadkowości". "Walka trwa każdego dnia" - dodał.

Zdaniem ekspertów, eksploracja kosmosu rozpocznie się w ciągu maksymalnie 20 lat. (Fot. Getty Images)

Poza wypadkami, w przestrzeni kosmicznej regularnie dochodzi do zagłuszania satelit instalacjami przeciwników. W przypadku konfliktu np. z Rosją lub Chinami, "zagłuszenie satelity może zdecydować o losie całej wojny".

Walka o dominację w kosmosie dopiero się rozpoczyna, a fakt powołania kosmicznych sił zbrojnych USA przez Donalda Trumpa jedynie dowodzi, że wyścig zbrojeń może wkrótce przybrać na sile. 

Sama Wielka Brytania uchodzi obecnie za jeden z najlepiej przygotowanych krajów do eksploracji kosmosu. Brytyjski rząd przeprowadza obecnie gigantyczne inwestycje związane m.in. z budową kosmodronów, które mają zapewnić Wielkiej Brytanii "pierwszeństwo w kolonizacji galaktyki".

  Komentarze
  • Nic nowego
   12 września 2019, 15:46

   Stary już program solar warden musi zostać poszerzany. Co raz więcej krajów jest tym zainteresowane.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 07.08.2020
  GBP 4.888 złEUR 4.414 złUSD 3.730 złCHF 4.086 zł

  Sport


  Sport

  Reklama