Menu

Od obniżek czynszu po wakacje hipoteczne - najczęściej zadawane pytania

Od obniżek czynszu po wakacje hipoteczne - najczęściej zadawane pytania
W trudnej sytuacji finansowej znaleźli się nie tylko najemcy, ale także właściciele lokali mieszkalnych. (Fot. Getty Images)
Czy właściciel mieszkania jest zobowiązany do wstrzymania opłat najemcy, który pracuje z domu? Czy taka oferta nie jest naruszeniem umowy o wynajem? Jakie dokumenty są potrzebne, by umowa o zawieszeniu płatności była legalna? - odpowiedzi na te i inne pytania opublikował portal ThisisMoney.co.uk.
Reklama

Z powodu pandemii trudności finansowe dotknęły milionów ludzi. Rząd Wielkiej Brytanii podjął więc wiele bezprecedensowych decyzji, mających pomóc przedsiębiorstwom i osobom prywatnym.

Właściciele mieszkań oraz osoby wynajmujące kwatery w ramach schematu buy-to-rent mogą ubiegać się o zawieszenie spłat kredytów hipotecznych na okres 3 miesięcy.

Natomiast najemcy mogą pozostać w wynajmowanych lokalach mieszkalnych nawet, jeśli zalegają za czynsz. Rząd oficjalnie zwrócił się z prośbą do właścicieli o wyrozumiałość w zaistniałej sytuacji.

Co to oznacza w praktyce?

Nie ma jednej odpowiedzi na powyższe pytania. Zaleca się, by właściciele postępowali zależnie od okoliczności, w jakich się znaleźli.

Steve Harriott - dyrektor systemu ochrony depozytów mieszkaniowych (TDS - tenancy deposit protection scheme) - informuje, że "zgodnie z wytycznymi najemcy nadal ponoszą odpowiedzialność za czynsz, ale w przypadku trudności finansowych mogą ubiegać się o wsparcie".

Angus Stewart - doradca systemu buy-to-let uważa, że w większości przypadków uzasadnione jest czasowe obniżenie płatności za wynajmowany lokal mieszkalny. "Jeśli właściciel jest w stanie poradzić sobie przez kilka miesięcy bez otrzymywania należności za wynajem, zdrowy rozsądek nakazuje potraktować najemcę ulgowo" - twierdzi.

Co zrobić, jeśli najemca poprosi o zawieszenie lub obniżenie czynszu?

Wielu właścicieli już decyduje się na odroczenie płatności czynszu, zwłaszcza jeśli są zadowoleni ze swoich lokatorów.

Stewart uważa, że "znaleźliśmy się w wyjątkowej sytuacji i bardziej opłaca się właścicielowi obniżyć czynsz, niż nie otrzymywać go w ogóle".

David Cox - dyrektor naczelny ARLA Propertymark - sugeruje, by właściciele przyjrzeli się sytuacji finansowej najemców tak, jak ma to miejsce w przypadku normalnego wynajmu. "Właściciele muszą też ustalić, czy zastosują klauzule odsetkowe dotyczące zaległości czynszowych w większości umów najmu" - dodał.

Czy zaoferować najemcy zniżkę, jeśli o nią nie prosi?

Decyzja zależna jest w dużym stopniu od sytuacji finansowej właściciela lokalu mieszkalnego.

Broker Private Finance Chris Sykes ostrzega jednak: "Niektórzy najemcy mogą interpretować rządowy plan akcji hipotecznych jako możliwość uniknięcia płatności - jeśli właściciel nie musi płacić przez 3 miesiące, to ja też nie muszę. Prawda jest jednak taka, że właściciel i tak będzie musiał spłacić zaległy kredyt hipoteczny".

Stewart podkreśla jednak, że nie wszyscy będą zmuszeni prosić o obniżenie lub zawieszenie patności.

Czy potrzebna jest umowa prawna na czas zmian w umowie dotychczasowej?

Powinno wystarczyć pisemne potwierdzenie umowy pomiędzy właścicielem a najemcą, w którym ujęta zostanie aktualna kwota czynszu oraz daty obowiązywania obniżki lub zawieszenia płatności. Stewart radzi, by właściciele zastanowili się również nad ustaleniem harmonogramu spłat. "Dla najemcy korzystniej jest poprosić o obniżenie czynszu, wówczas uniknie on problemu zadłużenia" - twierdzi.

Taki dokument może także przydać się najemcy w razie ubiegania się o zasiłki lub jakąkolwiek formę pomocy rządowej.

Jak ubiegać się o wstrzymanie spłaty kredytu hipotecznego w schemacie buy-to-rent?

Podobnie jak w przypadku właścicieli domów ubiegających się o wakacje w spłatach, należy skontaktować się z pożyczkodawcą. W wielu przypadkach możliwe jest już wypełnienie wniosku online. W niektórych sytuacjach pomocą służą doradcy ds. kredytów hipotecznych, ale takie usługi są płatne.

"Brak umowy z pożyczkodawcą wpłynie negatywnie na twoją historię kredytową" - ostrzega Stewart.

Broker hipoteczny London & Country David Hollingworth dodaje: "Upewnij się, że rozumiesz umowę. Zawieszenie płatności nie oznacza, że ​​odsetki nie będą naliczane. Pod koniec urlopu płatniczego saldo pozostające do spłaty zostanie przesunięte, więc płatności będą najprawdopodobniej wyższe, a procent wzrośnie".

Czy ubezpieczenie pokryje zaległości czynszowe związane z koronawirusem?

Różni ubezpieczyciele i polisy dysponują różnymi ofertami, jednak eksperci uważają, że jest mało prawdopodobne, by jakakolwiek oferta obejmowała zaległości w opłatach czynszowych.

"Z punktu widzenia właściciela inwestowanie w nieruchomości ma swoje zalety i wady - dlatego należy na to spojrzeć z perspektywy" - twierdzi Stewart.

Czytaj więcej:

Płacenie za czynsz w dobie epidemii? Jest odpowiedź landlordów

Koronawirus w UK: Wynajmujący "nadal muszą płacić czynsz"

  Komentarze
  • Mirek London
   9 kwietnia, 14:18

   Nie rozumie po co ten artykol skoro nie daje zadnej odpowiedzi na zawarte w nim pytania ?
   Wlasciciel moze zrobic tak albo tak, najemca moze zrobic to albo to.....co za brednie.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 27.05.2020
  GBP 4.983 złEUR 4.438 złUSD 4.050 złCHF 4.171 zł

  Sport


  Sport

  Reklama