Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Ocieplenie klimatu w Kanadzie dwa razy szybsze niż w innych częściach świata

Ocieplenie klimatu w Kanadzie dwa razy szybsze niż w innych częściach świata
Skutki zmian klimatycznych w Kanadzie są już prawdopodobnie nieodwracalne... (Fot. Getty Images)
Zmiany klimatyczne w Kanadzie postępują szybciej niż w innych częściach świata - alarmują ekolodzy. Eksperci ostrzegają w raporcie dla rządu kanadyjskiego, że skutki ocieplenia są już namacalne w wielu częściach kraju i się nasilą. Największy wpływ na ocieplenie kraju ma Arktyka kanadyjska.
Reklama

Raport naukowców sugeruje, że skutki zmian klimatycznych w Kanadzie są już prawdopodobnie nieodwracalne. Średnia roczna temperatura Kanady od 1948 roku wzrosła o około 1,7 C. Najwyższy wzrost zaobserwowano na północy kraju, preriach i północnej Kolumbii Brytyjskiej.

Co powoduje szybsze ocieplenie Kanady? BBC przekazuje za raportem ekspertów, że szybkie ocieplenie Kanady wynika z szeregu czynników, w tym utraty śniegu i lodu morskiego, co zwiększa absorpcję promieniowania słonecznego i powoduje większe ocieplenie powierzchni niż w innych regionach.

Kanadyjska Arktyka ociepla się szybciej niż południowa część kraju. (Fot. Getty Images)

Pomimo pesymistycznej prognozy klimatycznej, raport stwierdza, że ocieplenie klimatyczne może być ograniczone, jeśli zostaną podjęte globalne działania. Chodzi o zmniejszenie emisji dwutlenku węgla i innych gazów cieplarnianych.

"Kanada jest jednym z prawie 200 krajów, które podpisały porozumienie paryskie - jednolite globalne porozumienie w sprawie walki ze zmianami klimatu, który ma nas uchronić przed groźbą daleko posuniętej zmiany klimatu dzięki ograniczeniu globalnego ocieplenia do wartości znacznie poniżej 2°C" - informuje BBC.

Na konferencji klimatycznej w Paryżu w grudniu 2015 r. 195 krajów przyjęło pierwsze w historii powszechne, prawnie wiążące światowe porozumienie w dziedzinie klimatu.

Kanadyjski rząd zapewnia, że spełni cel wyznaczony na konferencji w Paryżu, jakim jest ograniczenie emisji do 2030 roki, mimo szeregu oficjalnych raportów wskazujących, że kraj ten nie osiągnie swoich ekologicznych celów bez znacznego wysiłku.

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 16.08.2019
  GBP 4.771 złEUR 4.354 złUSD 3.928 złCHF 4.009 zł

  Sport


  Reklama