Menu

Ocieplenie klimatu w Kanadzie dwa razy szybsze niż w innych częściach świata

Ocieplenie klimatu w Kanadzie dwa razy szybsze niż w innych częściach świata
Skutki zmian klimatycznych w Kanadzie są już prawdopodobnie nieodwracalne... (Fot. Getty Images)
Zmiany klimatyczne w Kanadzie postępują szybciej niż w innych częściach świata - alarmują ekolodzy. Eksperci ostrzegają w raporcie dla rządu kanadyjskiego, że skutki ocieplenia są już namacalne w wielu częściach kraju i się nasilą. Największy wpływ na ocieplenie kraju ma Arktyka kanadyjska.
Reklama

Raport naukowców sugeruje, że skutki zmian klimatycznych w Kanadzie są już prawdopodobnie nieodwracalne. Średnia roczna temperatura Kanady od 1948 roku wzrosła o około 1,7 C. Najwyższy wzrost zaobserwowano na północy kraju, preriach i północnej Kolumbii Brytyjskiej.

Co powoduje szybsze ocieplenie Kanady? BBC przekazuje za raportem ekspertów, że szybkie ocieplenie Kanady wynika z szeregu czynników, w tym utraty śniegu i lodu morskiego, co zwiększa absorpcję promieniowania słonecznego i powoduje większe ocieplenie powierzchni niż w innych regionach.

Kanadyjska Arktyka ociepla się szybciej niż południowa część kraju. (Fot. Getty Images)

Pomimo pesymistycznej prognozy klimatycznej, raport stwierdza, że ocieplenie klimatyczne może być ograniczone, jeśli zostaną podjęte globalne działania. Chodzi o zmniejszenie emisji dwutlenku węgla i innych gazów cieplarnianych.

"Kanada jest jednym z prawie 200 krajów, które podpisały porozumienie paryskie - jednolite globalne porozumienie w sprawie walki ze zmianami klimatu, który ma nas uchronić przed groźbą daleko posuniętej zmiany klimatu dzięki ograniczeniu globalnego ocieplenia do wartości znacznie poniżej 2°C" - informuje BBC.

Na konferencji klimatycznej w Paryżu w grudniu 2015 r. 195 krajów przyjęło pierwsze w historii powszechne, prawnie wiążące światowe porozumienie w dziedzinie klimatu.

Kanadyjski rząd zapewnia, że spełni cel wyznaczony na konferencji w Paryżu, jakim jest ograniczenie emisji do 2030 roki, mimo szeregu oficjalnych raportów wskazujących, że kraj ten nie osiągnie swoich ekologicznych celów bez znacznego wysiłku.

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 10.07.2020
  GBP 4.994 złEUR 4.474 złUSD 3.965 złCHF 4.210 zł

  Sport


  Sport

  Reklama