Menu

"Ochrona Polaków w związku z Brexitem" wyzwaniem w 2020 r.

"Ochrona Polaków w związku z Brexitem" wyzwaniem w 2020 r.
Osoby, które będą chciały wyjechać do UK po Brexicie, mogą mieć pod górkę. (Fot. Getty Images)
Ochrona pracowników w związku z Brexitem i praca nad zmianami regulującymi pobyt cudzoziemców w naszym kraju to jedne z wyzwań na przyszły rok - poinformował wiceminister MRPiPS Stanisław Szwed.
Reklama

Wyzwaniem na przyszły rok jest m.in. ochrona pracowników w związku z Brexitem. "Mamy deklaracje, że dla osób, które pracują w Wielkiej Brytanii, nic się nie zmieni, ale już te osoby, które chciałaby wyjechać, tej łatwości nie będą miały" - zaznaczył wiceminister. Dodał, że rząd prowadzi działania mające zachęcić do pozostania na polskim rynku pracy.

Zwrócił uwagę, że bardzo dobrze sprawdzają się programy wspierające zakładanie własnej działalności. Wymienił program "Pierwszy biznes - wsparcie w starcie", w którego ramach do końca września br. na podjęcie działalności gospodarczej i utworzenie miejsca pracy udzielono 4 431 pożyczek na ponad 284,82 mln zł.

Poinformował, że Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracuje także nad zmianami regulującymi pobyt cudzoziemców w naszym kraju. Chodzi szczególnie o proceduralne ułatwienia dla pracowników z państw trzecich, czyli z Ukrainy, Białorusi, Rosji, Mołdawii, Gruzji i z Armenii.

Szwed: "Mamy deklaracje, że dla osób, które pracują w Wielkiej Brytanii, nic się nie zmieni". (Fot. mpips.gov.pl)

"Chcielibyśmy stworzyć mechanizm łączenia osób, które do nas przyjeżdżają do pracy z pracodawcami. Doprecyzowania wymagają przepisy dotyczące zatrudniania pracowników przez agencje pracy tymczasowej. Mamy tutaj cały czas sygnały o nieprawidłowościach związanych z wykorzystywaniem pracowników przez agencje i nie chodzi tutaj tylko o cudzoziemców" - przyznał Szwed.

Zmiany przygotowywane przez resort będą także dotyczyć zabezpieczenia interesów pracodawców. "Zdarzają się przypadki, że pracodawcy starają się o pracownika z innego kraju, załatwiają całą procedurę, a on przyjeżdża, popracuje jeden dzień i zmienia pracę. Musimy znaleźć na to sposób, być może nawet zaostrzając przepisy" - podkreślił.

Zaznaczył jednocześnie, że nie chodzi o wprowadzanie ograniczeń, przez które polski rynek pracy będzie ograniczony. "Myślimy raczej o certyfikatach dla pracodawców. W przypadku kiedy ten sam pracownik przyjeżdża co roku do jednego pracodawcy, można go zwolnić z całej procedury otrzymania zezwolenia na pracę. To jeden z pomysłów" - wskazał, przypominając, że Polska zatrudnia ponad 50 proc. obywateli z państw trzecich, którzy przyjeżdżają do UE.

Czytaj więcej:

Niemiecka prasa o Brexicie: Czas patrzeć w przyszłość

Izba Gmin poparła ustawę w sprawie Brexitu: 31 stycznia UK opuszcza UE

Wyjście UK z UE to tylko pierwszy krok. W 2020 r. dalsze negocjacje

  Komentarze
  • Jan1
   26 grudnia 2019, 16:12

   no właśnie wszystko tylko nie pomoc w powrocie polaków do ojczyzny zostawiacie rodaków jako białych niewolników w innych krajach a ściągacie do polski tańszych niewolników, a o brexit się nie martwcie bo kto mądrzejszy to stąd wyjedzie ale nie do polski

  • RYBA
   26 grudnia 2019, 16:39

   Nic nie zrobicie ide o zakład tylko gadacie

  • KK
   26 grudnia 2019, 18:45

   To żle,że utrzymujemy rodziny w PL? Trzeba to ukrócić? W imię czego?

  • Pire z dżemem
   26 grudnia 2019, 23:43

   Rodacy ! lLudu pracujący miast i wsi ! Kiedy nie będziemy musieli szukać szczęścia poza Ojczyzną?

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 08.04.2020
  GBP 5.143 złEUR 4.536 złUSD 4.180 złCHF 4.299 zł

  Sport


  Reklama