Menu

Obcokrajowcy w Polsce czekają latami na legalizację pobytu

Obcokrajowcy w Polsce czekają latami na legalizację pobytu
W Polsce przybywa imigrantów z Ukrainy. Na zdjęciu: przejście graniczne w Medyce. (Fot. Getty Images)
Obcokrajowcy latami czekają na decyzje legalizujące pobyt i pracę w Polsce. Z raportu NIK, do którego dotarł 'Dziennik Gazeta Prawna', wynika, że kolejki w urzędach wojewódzkich są coraz dłuższe. Dziś podjęcie decyzji zajmuje urzędnikom średnio 206 dni. Jeszcze pięć lat temu było to zaledwie 64.
Reklama

Urzędy nie radzą sobie z rozpatrywaniem wniosków, a koszty opieszałości ponoszą głównie pracodawcy, którzy chcą zatrudnić cudzoziemców na dłużej - zauważa "Dziennik Gazeta Prawna".

Według NIK, na który powołuje się gazeta, w latach 2014–2018 zapadło 115 wyroków stwierdzających bezczynność lub przewlekłość postępowań, z czego aż 101 wydano w ubiegłym roku. Wojewodowie musieli zapłacić w sumie 211 tys. zł odszkodowań (196 tys. zł w wyniku rozstrzygnięć sądu z 2018 r.).

W skrajnym przypadku decyzja dotycząca wniosku została wydana po ponad trzech latach. Z raportu NIK wynika, że urzędy już pierwsze czynności podejmowały nawet z rocznym opóźnieniem.

Cudzoziemcy z sześciu krajów, m.in. Ukraińcy, mogą pracować przez sześć miesięcy na podstawie oświadczeń składanych przez pracodawców w urzędzie pracy. Gdy okres ten się skończy, a pracodawcom zależy na zatrzymaniu wykwalifikowanych pracowników, muszą uzyskać oni pozwolenia na pobyt i pracę. Wtedy zaczyna się problem - wskazuje "DGP".

Polska gospodarka potrzebuje większej liczby rąk do pracy. (Fot. Getty Images)

Przedłużający się czas oczekiwania na te decyzje sprawia, że pracodawcy wstrzymują się z inwestycjami.

"Gorsze warunki działalności dla przedsiębiorców odbiją się w niedługim czasie na sytuacji wszystkich pracobiorców, nie tylko cudzoziemców, lecz także na sytuacji finansowej poszczególnych regionów kraju" – przekazał "DGP" Robert Lisicki z Konfederacji Lewiatan.

Jak dodaje gazeta, cudzoziemcy zaczęli zgłaszać skargi do sądów administracyjnych.

"To wszystko może spowodować, że zniecierpliwieni cudzoziemcy, którzy uzupełniają niedobory na naszym rynku pracy, wyjadą z Polski" – ostrzega Najwyższa Izba Kontroli. I podkreśla, że opóźnienia mogą powiększać szarą strefę – a to oznacza mniejsze wpływy z podatków do budżetu państwa.

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 25.09.2020
  GBP 4.980 złEUR 4.548 złUSD 3.902 złCHF 4.210 zł

  Sport


  Sport

  Reklama