Menu

Obchody Święta Niepodległości w Ambasadzie RP w Londynie

Obchody Święta Niepodległości w Ambasadzie RP w Londynie
Arkady Rzegocki wręczył akt mianowania na porucznika Eugeniuszowi Niedzielskiemu. (Fot. Twitter@PolishEmbassy)
Uroczyste przyjęcie w Ambasadzie RP w Londynie zwieńczyło wczoraj wieczorem organizowane przez tę placówkę oraz polskie konsulaty obchody Święta Niepodległości na terenie Wielkiej Brytanii.
Reklama

"11 listopada to dla Polaków szczególny dzień, skłaniający do refleksji i przypominający, że niepodległość, którą dziś możemy się cieszyć, została okupiona walką i cierpieniem wielu pokoleń Polaków" - oznajmił podczas uroczystości ambasador Arkady Rzegocki.

Przypomniał, że w tym roku przypada kilka okrągłych rocznic - 80 lat od wybuchu II wojny światowej, 30 lat od upadku komunizmu, 20 lat od wejścia do NATO i 15 lat członkostwa w Unii Europejskiej.

Podkreślił ogromy postęp cywilizacyjny, którego Polska dokonała przez ostatnie trzy dekady i z którego może być dumna. Zarazem apelował, by codzienne spory i różnie zdań, które w demokracji są normalną rzeczą, nie przesłaniały szerszej perspektywy, czyli wspomnianych osiągnięć minionych 30 lat.

"11 listopada to jest świetny moment, by świętować, by chodzić z podniesionym czołem i cieszyć się również z tego, że ten wielki sukces Polski jest także coraz lepiej dostrzegany tutaj w Wielkiej Brytanii, że nasze bliskie relacje to także jest wynik tego wielkiego skoku cywilizacyjnego, który jest naszym udziałem od 1989 r" - oświadczył.

Na przyjęcie w ambasadzie zaproszone zostało całe spektrum środowisk polonijnych w Wielkiej Brytanii - od weteranów II wojny światowej mieszkających w tym kraju od jej zakończenia po działaczy polskich organizacji studenckich, którzy dopiero przybyli tu przed kilkoma miesiącami.

Na przyjęcie zaproszono całe spektrum środowisk polonijnych w Wielkiej Brytanii. (Fot. Twitter/@PolishEmbassyUK)

Wzruszającym momentem uroczystości było wręczenie przez ambasadora aktu mianowania na porucznika Eugeniuszowi Niedzielskiemu, żołnierzowi 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka.

Podczas przyjęcia odbył się także koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu artystów z zespołu Scena Polska.UK - jedynego profesjonalnego polskiego teatru działającego na emigracji.

Czytaj więcej:

Londyn: Odsłonięto tablicę poświęconą polskim kryptologom, którzy złamali Enigmę

Londyńskie obchody święta niepodległości na wyjątkowym filmie

W Wielkiej Brytanii rolę święta narodowego pełnią urodziny monarchy

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 26.01.2021
  GBP 5.123 złEUR 4.550 złUSD 3.751 złCHF 4.218 zł

  Sport


  Sport

  Reklama