Menu

Nowi kierowcy z zakazem jazdy nocą?

Nowi kierowcy z zakazem jazdy nocą?
Świeżo upieczeni kierowcy stanowią odpowiadają za jedną piątą wypadków w Wielkiej Brytanii. (Fot. Getty Images)
W ramach rządowych planów poprawy bezpieczeństwa drogowego w Anglii świeżo upieczeni kierowcy mogą mieć zakaz prowadzenia pojazdów w nocy - informuje BBC.
Reklama

Z danych brytyjskiego Departamentu Transportu (DfT) wynika, że nowi kierowcy stanowią największe zagrożenie na drogach i odpowiadają za jedną piątą wypadków w Wielkiej Brytanii. W związku z niepokojącymi statystykami, resort rozważa wprowadzenie tzw. graduated licensing scheme, czyli stopniowego kursu prawa jazdy.

Oprócz zakazu jazdy w nocy, system może zawierać także inne obostrzenia, w tym minimalny okres nauki i szlaban na przewożenie pasażerów poniżej pewnego wieku. Na razie nie jest jasne, jak długo - od momentu zdania egzaminu na prawo jazdy - miałyby obowiązywać nowe ograniczenia.

"Zależy nam przede wszystkim na ograniczeniu liczby osób zabitych lub rannych na brytyjskich drogach" - oświadczył cytowany przez BBC minister bezpieczeństwa drogowego Michael Ellis.

Zasady graduated licensing scheme działają już m.in. w Nowym Jorku i Kalifornii w USA, Ontario i Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie, Nowej Południowej Walii i Wiktorii w Australii oraz w całej Szwecji.

Rządowe propozycje z zadowoleniem przyjęło Królewskie Towarzystwo Zapobiegania Wypadkom (RoSPA). Jednak organizacja motoryzacyjna AA ostrzega, że taki system powinien być "właściwie zbadany i pilotowany", aby uniknąć "niepotrzebnego obciążenia" nowych kierowców.

"Nadmierne ograniczenia mogą zniechęcić wielu potencjalnych nowych kierowców, dla których samochód może być np. jedynym środkiem transportu na wczesne lub późne zmiany do pracy" - zauważa szef AA, Edmund King.

Zgodnie z przepisami obowiązującymi w Anglii, nowi kierowcy mogą stracić prawo jazdy, jeśli zgromadzą sześć punktów karnych w ciągu pierwszych dwóch lat od zdania testu.

  Komentarze
  • Sedzia
   18 lipca 2019, 21:50

   G.Hajkowski- slabo👎🏻

  • Kakadu1978
   19 lipca 2019, 10:36

   Dobra, Ok, ale jak to zweryfikowac? Przeciez tu nie ma policji na drogach, a jesli jest, to ignoruja 99% tego co sie dzieje, ludzie nie uzywaja kierunkowskazow, za to wlaczaja lampy przeciwmgielne 24h juz od pazdziernika, jedzie tym swoim pseudo SUV i zapalone 8 swiatel z przodu! Aby zaplacic insurance i tax, uwazac na kamery i z glowy, mozecie robic WSZYSTKO na drodze.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 20.02.2020
  GBP 5.111 złEUR 4.279 złUSD 3.962 złCHF 4.031 zł

  Sport


  Reklama