Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Nowe sankcje Wielkiej Brytanii na kolejne 13 osób i firm z Rosji, w tym kuzynkę Putina

Nowe sankcje Wielkiej Brytanii na kolejne 13 osób i firm z Rosji, w tym kuzynkę Putina
Władimir Potanin (z prawej) jest jednym z najbogatszych Rosjan. (Fot. MIKHAIL KLIMENTYEV/AFP via Getty Images)
Brytyjski rząd dodał dzisiaj kolejnych 13 osób i podmiotów z Rosji do listy objętych sankcjami w związku z napaścią tego kraju na Ukrainę. Wśród nich znaleźli się drugi najbogatszy człowiek Rosji, Władimir Potanin oraz kuzynka Putina, Anna Cywilowa.

Jak wskazano w wydanym komunikacie, Potanin, właściciel konglomeratu Interros, wspiera reżim Putina, kupując już po napaści na Ukrainę Rosbank oraz udziały w Tinkoff Bank.

Z kolei Cywilowa jest prezesem znanej rosyjskiej spółki węglowej JSC Kolmar Group, jej mąż Siergiej Cywilow jest gubernatorem bogatego w węgiel regionu Kemerowo, a para odniosła znaczne korzyści dzięki swoim związkom z Putinem. Sankcjami została objęta również spółka JSC Kolmar.

Na liście właśnie objętych sankcjami jest także grupa osób i firm z Rosji zaangażowanych w represjonowanie ludności cywilnej w Syrii i wspieranie reżimu prezydenta tego kraju Baszara Assada, co jak podkreślono, pokazuje szkodliwą działalność Rosji na całym świecie.

Jak przypomniał brytyjski rząd, od czasu inwazji Putina na Ukrainę Wielka Brytania objęła sankcjami ponad 1 000 osób i ponad 120 firm, a trzy czwarte firm zagranicznych ograniczyło działalność w Rosji - z czego prawie jedna czwarta całkowicie się wycofała.

Poinformował również, że od czasu inwazji rosyjski import spadł o ponad 40 proc., a zapasy ważnych importowanych komponentów produkcyjnych prawdopodobnie wyczerpią się w ciągu najbliższych trzech do sześciu miesięcy.

Ponadto zwrócił uwagę, że produkcja samochodów spadła o 60 proc., a rosyjski minister transportu sam przyznał, że w wyniku sankcji rosyjska infrastruktura logistyczna obecnie "nie działa".

Czytaj więcej:

Brytyjski rząd nałożył sankcje na rosyjską komisarz praw dzieci i patriarchę Cyryla

Trzy czwarte Holendrów popiera surowsze sankcje wobec Rosji. Nawet kosztem gospodarki

Liz Truss: Będziemy nakładać sankcje dopóki Rosja się nie wycofa

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
  Dodaj komentarz
  Kurs NBP z dnia 12.08.2022
  GBP 5.5357 złEUR 4.6832 złUSD 4.5459 złCHF 4.8318 zł

  Sport