Menu

Nowa turystyka w UE: Kto traci, a kto zyskuje?

Nowa turystyka w UE: Kto traci, a kto zyskuje?
"Egzotyczne" kierunki w Europie zdecydowanie nie wzbogacą się w tym sezonie na turystach... (Fot. Getty Images)
Upadek turystyki w 2020 r. spowodował zróżnicowane skutki w różnych krajach Europy, o czym jeszcze mówi się bardzo mało, ale co już powoduje napięcia w krajach UE - skomentował dziennik 'El Confidencial'. Według danych Eurostatu, największym beneficjentem kryzysu w międzynarodowej turystyce są Niemcy.
Reklama

W Europie istnieją kraje wyspecjalizowane w przyjmowaniu turystów, jak Hiszpania, Grecja czy Portugalia, i kraje ich wysyłające, jak Niemcy i Wielka Brytania.

Wzrost turystyki wpływa na wzrost gospodarczy kraju. W Hiszpanii na każde 5 proc. wzrostu wpływów z turystyki przypada 1,5 proc. wzrostu gospodarczego. Podobnie turystyka wpływa na wzrost PKB w innych krajach przyjmujących, przyczyniając się do ich wzrostu gospodarczego od 2 do 4 proc. - napisał dziennik "El Confidencial", powołując się na przeprowadzone badania.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), w tym roku turystyka międzynarodowa zmniejszy się od 60 do 80 proc. Jeżeli weźmiemy pod uwagę średnią, 70 proc., to dla całej UE wpływ pandemii na turystykę jest ogółem tylko nieco negatywny (o 0,7 PKB), ale różnice między poszczególnymi krajami sa ogromne.

Skandynawowie i inne narody północnej Europy nie będą wyjeżdżać w tym roku za granicę na urlop... (Fot. Getty Images)

Z danych podanych przez Eurostat wynika, że Niemcy są największym beneficjentem sytuacji, gdyż światowy kryzys turystyczny przyczyni się do zwiększenia niemieckiego PKB o 2,8 proc. Ze względu na pandemię, turyści niemieccy nie pojadą masowo w tym roku do krajów południa Europy i nie wydadzą tam pieniędzy. Także w Szwecji PKB wzrośnie o 1,2 proc., a w Wielkiej Brytanii - o 1,5 proc.

Odwrotna jest sytuacja w krajach przyjmujących, gdzie kryzys w turystyce przyczyni się do zmniejszenia ich PKB: we Francji - o 1,3 proc., we Włoszech - o 1,9 proc., w Hiszpanii - o ponad 8 proc., w Portugalii - o 12,5 proc., w Grecji - o prawie 16 proc.

Kraje Europy Północnej są beneficjentami kryzysu w światowej turystyce - zauważył "El Confidencial".

Czytaj więcej:

Włochy: Na Sycylii zabraknie zagranicznych turystów

Portugalia: Hotelarze spodziewają się rekordowych strat

Hiszpania: Luksusowe hotele wznawiają działanie w najgorszym roku dla turystyki

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 15.01.2021
  GBP 5.110 złEUR 4.548 złUSD 3.747 złCHF 4.222 zł

  Sport


  Sport

  Reklama