Menu

Norwegia porozumiała się z Londynem na wypadek Brexitu bez umowy

Norwegia porozumiała się z Londynem na wypadek Brexitu bez umowy
Norwegia jest bliska uzgodnień zasad w transporcie drogą powietrzną, morską i lądową oraz handlu towarami. (Fot. Getty Images)
Norwegia zawarła lub jest blisko uzgodnienia porozumień z Wielką Brytanią dotyczących transportu oraz handlu towarami na wypadek Brexitu bez umowy - poinformowała wczoraj szefowa norweskiej dyplomacji Ine Eriksen Soereide.
Reklama

"Mamy już lub jesteśmy blisko uzgodnień zasad w transporcie drogą powietrzną, morską i lądową oraz handlu towarami" - oznajmiła w parlamencie w Oslo Soereide.

Norweski Państwowy Fundusz Emerytalny (SPU), jeden z największych na świecie państwowych funduszy inwestycyjno-oszczędnościowych, zapowiedział niedawno zwiększenie inwestycji w brytyjską gospodarkę, mimo niepewności związanej z wyjściem tego kraju z Unii Europejskiej.

W połowie stycznia brytyjski parlament odrzucił wynegocjowaną przez rząd i UE umowę w sprawie Brexitu, po czym zwrócił się do rządu premier Theresy May, by ten skłonił stronę unijną do wprowadzenia zmian w kontrowersyjnym mechanizmie awaryjnym dotyczącym granicy irlandzkiej. Strona unijna odrzuca możliwość wznowienia rozmów o porozumieniu, a zamiast tego oferuje dodatkowe zapisy w deklaracji politycznej.

Jeśli gabinet May nie uzyska w parlamencie poparcia dla umowy lub alternatywnego rozwiązania, Wielka Brytania automatycznie opuści Wspólnotę bez porozumienia na mocy procedury opisanej w art. 50 traktatu UE o północy z 29 na 30 marca. 

  Komentarze
  • Miska
   6 marca 2019, 11:42

   Super...Norwegia madry i bigaty krak

  • ??
   6 marca 2019, 12:21

   A co im będą sprzedawać? Też frytki z octem?

  • Czytelnik anonimowy
   6 marca 2019, 12:35

   Norwegia na tym zyska bedzie do siebie sprowadzac towar z UE. I odsprzedawac Angolom.

  • Mic
   6 marca 2019, 12:53

   Wlasnie. Brawo. Cejrowski ma racje. Nie zawsze ale... Powinien byc twardy Brexit. Kraje osobno sie dogadaja. Unii nie trzeba.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 22.01.2020
  GBP 4.989 złEUR 4.237 złUSD 3.820 złCHF 3.933 zł

  Sport


  Reklama