Menu

Norwegia: Komitet ekspertów odradza stosowanie szczepionek firm AstraZeneca i Johnson&Johnson

Norwegia: Komitet ekspertów odradza stosowanie szczepionek firm AstraZeneca i Johnson&Johnson
Decyzja norweskiego rządu wpłynie na tempo programu szczepień - ocenili eksperci. (Fot. Getty Images)
Powołany przez rząd Norwegii komitet ekspertów wydał opinię, w której odradził stosowanie szczepionek wektorowych firm AstraZeneca i Johnson & Johnson. Ostateczną decyzję podejmą wkrótce władze tego kraju.
Reklama
Reklama

"Ogólnie szczepionki wektorowe wykazują skuteczność przeciwko Covid-19. Zalecenie, aby ich nie włączać do programu szczepień wynika z dobrej sytuacji epidemicznej w Norwegii" - stwierdza w raporcie komitet ekspertów.

Rząd Norwegii podjął decyzję o wydłużeniu okresu między podaniem pierwszej i drugiej dawki szczepionek firm Pfizer i Moderna. Ma to spowodować, że młodsza część populacji szybciej rozpocznie przyjmowanie tych preparatów.

Komitet ekspertów stwierdził również, że rozsądne będzie danie pierwszeństwa w szczepieniach grupie w wieku 18-25 lat ze względu na dużą częstotliwość kontaktów tych osób w okresie letnim.

Eksperci zalecają także, aby dopuszczono możliwość dobrowolnego przyjęcia szczepionek wektorowych. Niewykorzystane preparaty mają trafić do magazynu i zostać użyte w przypadku pogorszenia się sytuacji epidemicznej w Norwegii lub kłopotów z dostawami innych szczepionek.

Jak oszacowano, wstrzymanie stosowania szczepionek firm AstraZeneca i Johnson&Johnson spowoduje dwutygodniowe opóźnienie programu szczepień.

Norweski rząd 11 marca wstrzymał szczepienia preparatem firmy AstraZeneca po doniesieniach o przypadkach zakrzepów krwi u zaszczepionych osób. Natomiast szczepionka Johnson&Johnson nie została w Norwegii ostatecznie wprowadzona.

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 18.06.2021
  GBP 5.3015 złEUR 4.5503 złUSD 3.8198 złCHF 4.1580 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama