Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Niemcy: Brexit bez porozumienia "wysoce prawdopodobny"

Niemcy: Brexit bez porozumienia "wysoce prawdopodobny"
Niemiecki rząd przygotowuje się na twardy Brexit - ujawniono. (Fot. Getty Images)
Rząd Niemiec uważa za 'wysoce prawdopodobne', że Wielka Brytania opuści Unię Europejską 31 października bez porozumienia z Brukselą - donosi dziennik 'Handelsblatt', powołując się na wewnętrzną notatkę niemieckiego ministerstwa finansów.
Reklama
Reklama

Nic nie wskazuje na to, by nowy brytyjski premier Boris Johnson zamierzał zrezygnować z domagania się, by z wynegocjowanej już przez strony umowy rozwodowej usunięto zapis o tzw. backstopie dla Irlandii Północnej. Niemiecki resort zaleca w związku z tym, by pozostałe państwa unijne również "poważnie potraktowały scenariusz zakładający bezumowny Brexit".

Ministerstwo spodziewa się, że Johnson wykorzysta zbliżający się szczyt G7 we francuskim Biarritz do zakomunikowania albo przełomu w rozmowach z Brukselą, albo załamania negocjacji.

"W tym kontekście jest ważne z perspektywy UE, by trzymać się dotychczasowej linii", wykluczającej renegocjację uzgodnionego już porozumienia - zaleca resort, oceniając, że Bruksela nie ma pola manewru i będzie musiała odrzucić żądania Londynu.

Kraje UE wezwano, aby rozpoczęły przygotowania do wyjścia Wielkiej Brytanii bez jakiejkolwiek umowy. (Fot. Getty Images)

Jak dodaje, nawet gdyby strona unijna zgodziła się usunąć z porozumienia zapis o backstopie zgodnie z życzeniem Johnsona, jego rząd nie może być pewien, czy brytyjski parlament zatwierdzi umowę o Brexicie w nowym kształcie.

W notatce można przeczytać, że Niemcy i UE "w dużej mierze zakończyły" przygotowania na wypadek bezumownego Brexitu, a Komisja Europejska nie przewiduje żadnych nowych działań awaryjnych, przy czym poczynione dotychczas przygotowania nie wymagają modyfikacji. Rząd RFN na wypadek bezumownego Brexitu przyjął już ponad 50 ustaw i innych środków.

  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 09.08.2022
  GBP 5.5646 złEUR 4.7021 złUSD 4.5919 złCHF 4.8239 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama