Menu

Nie będzie automatycznej deportacji obywateli UE bez settled status

Nie będzie automatycznej deportacji obywateli UE bez settled status
Obywatele UE w UK mają mieć zagwarantowane prawa do dalszego pobytu, jeśli zaaplikują o settled status. (Fot. Getty Images)
Koordynator ds. Brexitu z ramienia Unii Europejskiej - Guy Verhofstadt - poinformował o otrzymaniu nowych zapewnień ze strony brytyjskiego rządu. Według przekazanych dziś informacji, obywatele UE w Wielkiej Brytanii nie będą poddawani automatycznej deportacji, jeśli do 2021 r. nie zaaplikują o status osoby osiedlonej.

Guy Verhofstadt przekazał, że uzyskał takie informacje po spotkaniu z brytyjskim minister Brexitu Stephenem Barclayem.

Zgodnie z programem osiedleńczym EU Settlement Scheme, mieszkający w Wielkiej Brytanii imigranci z UE mogą ubiegać się o pobyt w tym kraju po Brexicie. Do końca grudnia wniosek o nadanie settled status złożyło w sumie 2,7 mln imigrantów, a ostateczny termin składania wniosków do programu upływa 30 czerwca 2021 r.

W rozmowie ze stacją BBC Radio 4, Guy Verhofstadt wskazał, że "osoby, które nie zaaplikowały o status osoby osiedlonej na czas, wciąż będą mogły to zrobić po terminie, jeśli uzasadnią, dlaczego nie zrobiły tego wcześniej".

"Nie będzie automatycznej deportacji" - zapewnił.

Wielka Brytania zaostrza swoje przepisy imigracyjne. (Fot. Getty Images)

W październiku 2019 r. brytyjski minister spraw wewnętrznych Brandon Lewis przekazał z kolei na łamach niemieckiego dziennika "Die Welt", że "osoby, które nie będą miały odpowiednich powodów dla których nie zaaplikowały o settled status, będą podlegać obowiązującym zasadom imigracyjnym".

Pytany o to, czy z Wysp deportowane będą również osoby, które spełniają wymogi do uzyskania statusu osoby osiedlonej, odpowiedział: "Teoretycznie tak, zastosujemy prawo imigracyjne".

Verhofstadt na łamach BBC Radio 4 dodał dziś także, że "Wielka Brytania rozważa obecnie stworzenie specjalnego dokumentu dla obywateli UE posiadających prawo do pozostania".

Czytaj więcej:

Burmistrz Londynu obala mity o "settled status"

Brexit: Burmistrz Londynu nagrodził organizacje, które wspierają obywateli UE

    Kurs NBP z dnia 26.07.2021
    GBP 5.3582 złEUR 4.5858 złUSD 3.8915 złCHF 4.2381 zł

    Sport