Menu

Naukowcy: Koronawirus preferuje suche zimne powietrze

Naukowcy: Koronawirus preferuje suche zimne powietrze
Z ustaleń dwóch włoskich naukowców wynika, że w przypadku wirusa Sars-CoV-2 istotne znaczenie ma czynnik pogodowy. (Fot. Getty Images)
Koronawirus najlepiej szerzy się w suchym zimnym powietrzu - ustalili włoscy naukowcy. Według nich, epidemia rozwija się szybciej w temperaturze około 5 stopni Celsjusza i przy niskim poziomie wilgotności.
Reklama

Francesco Ficetola i Diego Rubolini z wydziału nauk i polityki środowiskowej na uniwersytecie w Mediolanie przeanalizowali związek między wzrostem zakażeń koronawirusem a warunkami meteorologicznymi.

Korzystali przy tym z danych na temat pandemii, jakie gromadzone są przez amerykański Uniwersytet Johnsa Hopkinsa. Zestawili je z średnią temperatur i wilgotności w kolejnych miesiącach szerzenia się wirusa w stu krajach. Według nich istnieje silna zależność między tymi warunkami o wskaźnikiem wzrostu zakażeń.

Badacze zauważyli, że w gorącym wilgotnym klimacie charakterystycznym dla stref tropikalnych, epidemia zdaje się rozwijać wolniej.

Włoscy eksperci przypomnieli, że zawsze warunki meteorologiczne i klimatyczne mają istotny wpływ na przebieg epidemii, co wcześniej potwierdziły liczne badania. Jak zauważono, wirusy grypy szerzą się mniej i utrzymują się krócej w środowisku, gdy klimat jest gorący i wilgotny.

Autorzy tych badań, o których informuje agencja ADNKronos, stawiają hipotezę, że czynniki klimatyczne wpłyną też na rozwój obecnej pandemii.

"Różnice między państwami w poziomie zanieczyszczenia atmosfery, gęstości zamieszkania i inwestycji w służbę zdrowia wydają się nie mieć znaczącego wpływu na wzrost epidemii" - twierdzą autorzy tych badań.

Przyznali zarazem, że nadal wiedza o koronawirusie jest zbyt ograniczona ze względu na prędkość, z jaką szerzy się on w skali globalnej.

Czytaj więcej:

Naukowiec przypomina: Dzieci są bezpieczne, ale roznoszą wirusa

Europol: Uwaga na fałszywe testy, leki i maski przeciwko Covid-19

Tempo nowych zakażeń w UK "będzie rosnąć przez 2-3 tygodnie"

Podróżni przybywający do UK nie będą testowani na koronawirusa

Nowy lek na koronawirusa. Trwają testy na ludziach

  Komentarze
  • Pikadelka
   2 kwietnia, 08:40

   Jesli by tak bylo to wirus w uk powinien nie istniec. Tutaj ZIMNO I wilgotno. A wirus sie szerzy...

  • Czytaj i rozum
   2 kwietnia, 09:20

   Pokładełko. Przeczytaj artykuł jeszcze raz proszę

  • Ja do pikadelka
   2 kwietnia, 09:25

   W goracym I wilgotnym klimacie a w uk jest Zimny I wilgotny klimat prawda 🤔

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 22.05.2020
  GBP 5.054 złEUR 4.523 złUSD 4.150 złCHF 4.269 zł

  Sport


  Sport

  Reklama