Menu

Największy piłkarski fanklub w Norwegii to kibice... Liverpoolu

Największy piłkarski fanklub w Norwegii to kibice... Liverpoolu
Norwescy fani są z żyłą złota dla linii lotniczych. (Fot. Getty Images)
Największy piłkarski fanklub w Norwegii przekroczył 50 tysięcy członków. Nie jest to stowarzyszenie popierające jeden z krajowych klubów, lecz kibice... Liverpoolu.
Reklama

"Gdybyśmy zainteresowali się polityką, to - biorąc od uwagę ilość członków -  bylibyśmy więksi niż tworzące obecny rząd Prawica i Partia Postępu razem i drugą co do wielkości partią w Norwegii, po Partii Pracy. Najważniejsze jest jednak to, że od dwóch tygodni jesteśmy więksi niż fanklub Manchesteru United, który pomimo euforii po zatrudnieniu na stanowisku trenera Ole Gunnara Solskjaera ma tylko 42,5 tys. członków" - oświadczył prezes Liverpool FC Supporters Club Norway, Tore Hansen.

Fanklub został założony w 1980 roku i dopiero po 15 latach przekroczył 10 tysięcy członków. "W ostatnich latach ich liczba rosła bardzo szybko, a ostatnio wręcz lawinowo. Jedną z przyczyn takiej popularności są wyniki sportowe Liverpoolu, ale również fakt, że nasza organizacja jest swoistą przeciwwagą dla kibiców Manchesteru" - dodał Hansen.

Norwescy fani obu klubów są z kolei żyłą złota dla linii lotniczych, które w okolicach dni meczowych ustanawiają dodatkowe połączenia, a samoloty latają wtedy pełne.

Rzecznik linii lotniczych SAS Knut Morten Johansen wyjaśnił, że w dniach, kiedy oba kluby grają mecze u siebie, ilość sprzedanych biletów do Manchesteru, skąd połowa pasażerów udaje się do Liverpoolu, nigdy nie była tak duża jak w tym roku.

"Po tym, jak Solskjaer został trenerem MU zainteresowanie biletami na mecze klubu można nazwać eksplozją, więc zwiększyliśmy ilość regularnych połączeń na tej trasie do dziesięciu tygodniowo. To są świetni klienci i - pomimo że kibicują dwóm rywalizującym ze sobą klubom - loty odbywają się w atmosferze przyjaźni i pikniku" - wyjaśnił.

Podobną ilość lotów posiada linia Norwegian oferując nieco tańsze bilety, lecz pomimo to lot na mecz dla norweskiego kibica to wydatek 700-1 000 euro tylko za bilet lotniczy. Ostatnio trzecia norweska linia lotnicza, Wideroe uruchomiła połączenie dla kibiców z zachodniej części kraju z Bergen bezpośrednio na lotnisko im. Johna Lennona w Liverpoolu.

"Linia zdecydowała się na ten krok nie tylko obserwując konkurencję, lecz przede wszystkim po serii rozmów z naszym klubem, więc można powiedzieć, że lotnictwo i futbol mają w Norwegii wiele wspólnego" - podsumował Tore Hansen.

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 29.09.2020
  GBP 5.052 złEUR 4.583 złUSD 3.923 złCHF 4.250 zł

  Sport


  Sport

  Reklama