Największe od dekady podwyżki cen w brytyjskich sklepach
Wskaźnik inflacji wzrósł z 0,8 proc. w grudniu do 1,5 proc. w styczniu - jak wskazuje zestawienie cen opracowane przez BRC-NielsenIQ. Tak gwałtowny skok jest spowodowany wzrostem cen artykułów przemysłowych (w tym w szczególności mebli), na które jest obecnie duży popyt. Ceny artykułów przemysłowych wzrosły do poziomu 0,9 proc. w styczniu, po spadku o 0,2 proc. w grudniu, natomiast wzrost cen żywności osiągnął poziom 2,7 proc. w styczniu, wobec 2,4 proc. w grudniu.
Helen Dickinson, dyrektor naczelna stowarzyszenia British Retail Consortium (BRC) poinformowała, że w styczniu odnotowano prawie dwukrotny wzrost cen w sklepach, "wywołany przez gwałtowny przyrost inflacji w sektorze produktów przemysłowych". Według niej, wpłynie to bezpośrednio na koszty utrzymania gospodarstw domowych, gdyż "nie będzie można uchronić konsumentów przed ewentualnymi przyszłymi wzrostami kosztów".
BRC i firma badawcza NielsenIQ dokonały oceny poziomu inflacji w sklepach detalicznych w Wielkiej Brytanii w pierwszym tygodniu stycznia, analizując wahania cen dla 500 powszechnie kupowanych artykułów. W efekcie analizy stwierdzono, że podwyżki cen w sklepach są najwyższe od grudnia 2012 roku.
Rosnące na całym świecie ceny energii, problemy z zaopatrzeniem i wyższe koszty wysyłki uderzają w handlowców, a wiele kosztów przenoszonych jest na konsumentów. Braki kadrowe są szczególnym problemem w Wielkiej Brytanii, ze względu na Brexit i pandemię, i skłaniają niektórych pracodawców do podwyższania wynagrodzeń, co także może przyczyniać się do wzrostu inflacji.
Rising costs are more likely to disproportionately affect those on the lowest incomes.
— Office for National Statistics (ONS) (@ONS) February 1, 2022
The poorest 10% of households spent 54% of their average weekly expenditure on essentials (housing, food and transport) compared with 42% for those in the richest 10% https://t.co/w8tgL5G1u5 pic.twitter.com/Btp5y6Q8w5
Według analityków firmy konsultingowej Kantar, rosnące koszty sprzedaży hurtowej przyczyniają się do prognoz, że roczne rachunki za żywność mogą wzrosnąć średnio o £180. Według nich, roczny wskaźnik inflacji artykułów spożywczych osiągnął 3,8 proc. w ciągu ostatnich czterech tygodni, wzrastając z 3,5 proc. w grudniu.
Co najbardziej drożeje? Z danych Krajowego Biura Statystycznego (ONS) wynika, że ceny mebli i artykułów gospodarstwa domowego rosną stale od początku 2021 roku. Wzrost ten wynika z wielu podobnych powodów, co ceny żywności. Rosną koszty surowców - w tym przypadku drewna - oraz ich transportu.
Inflacja w Wielkiej Brytanii podniosła się do poziomu 5,4 proc. w ciągu 12 miesięcy do grudnia, co jest najwyższym wskaźnikiem od 30 lat. Jednak Jack Monroe, który działa na rzecz walki z problemem niedoboru żywności, twierdzi, że ceny podstawowych artykułów codziennego użytku wzrastają bardziej, niż podaje urzędowy wskaźnik inflacji, co uderza w najuboższych.
ONS przyznało, że "jednolity wskaźnik inflacji nie oddaje faktycznego stanu rzeczy dla wszystkich obszarów" i zapowiedziało, że wkrótce będzie publikować bardziej szczegółowe dane porównawcze.
Czytaj więcej:
UK: Puby podnoszą ceny piwa o 50p za pintę, aby utrzymać się na rynku
"WSJ": Inwazja na Ukrainę może spowodować globalny wzrost cen żywności i niepokoje społeczne
Przez zmiany podatkowe ceny wina w UK znacznie wzrosną
Pierwsze efekty inflacji w UK: Rośnie zadłużenie, spadają oszczędności