Menu

Nacjonalizacja usług internetowych w UK? "Prywatne firmy hamują rozwój"

Nacjonalizacja usług internetowych w UK? "Prywatne firmy hamują rozwój"
Wartość akcji BT spadła po zapowiedzi laburzystów. (Fot. Getty Images)
Jeremy Corbyn zapowiedział nacjonalizację usług internetowych w Wielkiej Brytanii i zagwarantowanie każdemu Brytyjczykowi darmowego dostępu do szybkiego internetu do 2030 r. Zdaniem szefa Partii Pracy, przekazanie usług internetowych w ręce państwa wzmocni gospodarkę i zmniejszy nierówności społeczne.
Reklama

Jeremy Corbyn oficjalnie uruchomił ambitny plan laburzystów, aby zapewnić bezpłatny dostęp szerokopasmowy w całej Wielkiej Brytanii. Zdaniem polityka, internet jest dziś tak samo ważną usługą jak dostarczanie wody czy prądu, w związku z czym państwo musi odzyskać kontrolę nad rynkiem. 

Plan Corbyna, pochwalany przez część torysów, uważany jest przez ekspertów za "nierealny do zrealizowania". Koszty wprowadzenia projektu oszacowano od 20 do nawet 100 mld funtów.

Jeremy Corbyn zapewnił jednak na łamach brytyjskiej prasy, że "plan częściowego przejęcia BT ma sens", ponieważ "oddanie usług internetowych w całości prywatnym firmom doprowadziło do zahamowania jego rozwoju".

Pomysł Jeremy'ego Corbyna został pozytywnie oceniony przez posłów konserwatystów. (Fot. Getty Images)

"Internet musi być cenną instytucją publiczną na miarę XXI wieku" - przekazał. "Tylko państwo jest na tyle dużym organem, aby zagwarantować dostępność do tego dobra w każdym zakątku kraju. Wszyscy powinni mieć możliwość korzystania z internetu o najszybszej możliwej prędkości" - skomentował.

Laburzyści przekazali, że nowo powołany organ miałby mieć nazwę British Broadband.

Po ogłoszeniu planów Partii Pracy, akcje BT na giełdzie odnotowały spadek. Przedstawiciele grupy telekomunikacyjnej TalkTalk przekazali z kolei, że wstrzymają się ze sprzedażą swojej firmy FibreNation do czasu, aż wiadomo będzie, czy plan laburzystów dojdzie do skutku.

Czytaj więcej:

Papierowe bilety w UK powoli przechodzą do lamusa

Primark ostrzega klientów: Nie kupujcie naszych produktów w sieci

Wielka Brytania rezygnuje z blokowania pornografii w sieci

  Komentarze
  • Emigrant
   15 listopada 2019, 17:20

   Facet nie zyca slow na wiatr. Tylko zapomniał że już istnieje darmowy internet na dworcach w pociogu, w bibliotece, szkole, kawiarniach i w większości zakładach pracy. Wystarczy popatrzeć o hasło.

  • J23
   16 listopada 2019, 02:27

   Emigrant naucz sie najpierw jezyka polskiego zanim zaczniesz sie tu wypowiadac, bez znaczenia skad przyjechales ale szanuj ludzi bo to UK Polish Community Online!

  • Polak UK
   16 listopada 2019, 06:26

   Złodziejski socjalista. Na internet zrzucą się zarabiający. A dostaną go wszyscy, w tym leniwe śmiecie, żyjące z benefitów pracujących. Powinni nazywać się partią bezrobotnych, nie partią pracy.

  • Andy Manchester
   16 listopada 2019, 09:29

   tu muszę przyznać rację Corbinowi internet w UK jest bardzo wolny a mobilny to wola o pomstę do nieba co prawda jego propozycje sa typowo australijskie gdzie internet jest trochę do tyłu ale zawsze coś ale torysom już nie wierzę internet w uk jest dużo gorszy jak w Polsce i co do tego nie ma żadnych wątpliwości

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 03.04.2020
  GBP 5.216 złEUR 4.579 złUSD 4.240 złCHF 4.340 zł

  Sport


  Reklama