Menu

Na ulice Londynu wyjadą ciężarówki przyszłości

Na ulice Londynu wyjadą ciężarówki przyszłości
Twórcy ciężarówki twierdzą, że wyznacza ona nowe standardy bezpieczeństwa na drogach. (Fot. Volta)
Na początku przyszłego roku w Londynie ma zostać przetestowana rewolucyjna, przyjazna dla rowerzystów i pieszych, bezemisyjna ciężarówka - informuje Standard.co.uk.
Reklama

Pojazd, stworzony przez szwedzki start-up Volta, jest pierwszą w pełni elektryczną 16-tonową ciężarówką, przeznaczoną do użytku w miastach i wokół nich. Jej prędkość maksymalna wynosi 80 km/h, a zasięg - 160 kilometrów. 

Przestrzeń pojazdu, w której zwykle znajduje się silnik wysokoprężny, została zastąpiona kabiną kierowcy - wszystko po to, aby uczynić auto bezpieczniejszym dla prowadzącego, pieszych i rowerzystów.

Siedzenie kierowcy umieszczono na środku, a kabinę opuszczono, aby zoptymalizować pole widzenia i umożliwić swobodny dostęp z obu stron za pomocą szerokich, wysokich, automatycznie przesuwanych drzwi. 

Zmiany dotyczą także wnętrza. Wprowadzono tam m.in. ekrany dotykowe, kamery i zaawansowane technologicznie systemy wspomagania, aby jeszcze bardziej poprawić środowisko pracy kierowcy.

Prototyp jest w trakcie budowy, ale już na początku 2021 roku pojazdy mają zostać przetestowane przez firmę kurierską DPD w strefie ultra niskiej emisji w Londynie.

Twórcy ciężarówki twierdzą, że wyznacza ona nowe standardy bezpieczeństwa na drogach. Statystyki z Wielkiej Brytanii dowodzą, że to właśnie TIR-y przyczyniają się do wielu wypadków, w których giną rowerzyści i piesi.

"Zapotrzebowanie na pojazdy elektryczne stale rośnie. Nie chcemy tracić czasu na produkowanie czegoś, co już istnieje. Szukamy innowacji" - przyznał prezes firmy Volta, Carl-Magnus Norden.

Czytaj więcej:

Spada sprzedaż tradycyjnych aut w UK. Już co 10. samochód to "elektryk"

UK chce szybciej zakazać sprzedaży aut z silnikiem spalinowym

Johnson: 2020 będzie w UK "rokiem działań na rzecz klimatu"

Zakaz sprzedaży diesli i hybryd w UK "być może już za 12 lat"

  Komentarze
  • Dddd
   2 August, 12:31

   Wasyli. Fauny nie fałny.

  • Kierowca tira
   2 August, 15:40

   Tworcy ciezarowki chyba zadna wczesniej nie jezdzili. Jak to ma poprawic bezpieczenstwo kierowcy latwiej sie wlamac do takiego pojazdu a przy zderzeniu nie bedzie co zbierac. Co do rowerzystow to powinni ich bardziej edukowac i nalozyc pewne wymagania czesto w nocy bez swiatel jezdza na czerwonych swiatlach przejezdzajac nie patrzac nawet na auta. Co do kamer i ekranow dotykowych jezdze nowym actrosem wlasnie z takimi i moga sobie to wsadzic w du.. nic to nie pomaga zawiesza sie i czesto nie reaguje a kamery rozdzielczosc slaba i martwe punkty bo pod kabina nic nie widac dziekuje bardzo

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 07.08.2020
  GBP 4.888 złEUR 4.414 złUSD 3.730 złCHF 4.086 zł

  Sport


  Sport

  Reklama