Menu

"NYT": Grożenie Iranowi przez Trumpa utrudni rozmowy z Koreą Północną

"NYT": Grożenie Iranowi przez Trumpa utrudni rozmowy z Koreą Północną
Media zwracają uwagę na nieprzewidywalność Trumpa w sporze z Koreą Północną. (Fot. Getty Images)
Grożąc zerwaniem porozumienia nuklearnego z Iranem prezydent USA Donald Trump utrudnia sobie potencjalne rozmowy w sprawie kontroli programu nuklearnego Korei Północnej z przywódcą tego państwa Kim Dzong Unem - wskazuje 'New York Times'.
Reklama

W październiku 2017 r. prezydent Trump oznajmił, że Iran nie przestrzega porozumienia, oraz po raz pierwszy zadecydował o braku certyfikacji umowy i nie przekazał Kongresowi kwartalnego raportu na jej temat. Postawił też ultimatum europejskim partnerom, domagając się od nich zaostrzenia warunków umowy nuklearnej z Teheranem, o ile chcą uniknąć wycofania się USA z tego układu. W styczniu Trump ogłosił, że Iran ma "ostatnią szansę" na uniknięcie amerykańskich sankcji, jeśli w ciągu 120 dni zmodyfikowane zostanie obowiązujące porozumienie ze światowymi mocarstwami.

Jak donosi "NYT", prezydent USA oraz zespół jego doradców "mogą myśleć, że wyjście z umowy" z Teheranem przekona przywódcę Korei Północnej o "nieustępliwości i determinacji" amerykańskiego przywódcy. Chodzi o to, by zapewnić warunki porozumienia z Pjongjangiem "znacznie wykraczające poza to, co osiągnięto z Iranem" - można przeczytać w artykule.

W ocenie amerykańskiej gazety Kim odbierze taki ruch prawdopodobnie jako dowód, że "USA nie można ufać" i będzie "niechętny do zawierania jakiegokolwiek porozumienia".

"Poważne negocjacje z Koreą Północną" wymagałyby od Trumpa naciskania na Kima, by ten "zaprzestał testów jądrowych i rakietowych", "zatrzymał produkcję broni nuklearnej" oraz "wprowadził system weryfikacji podobny jak w Iranie" - wylicza "NYT". "Dlaczego Kim miałby się z tym zgodzić, gdyby Amerykanie odeszli od umowy z Iranem" - pyta dziennik.

Jak wskazuje "NYT", porozumienie z Teheranem "ograniczyło program nuklearny Iranu", a Trump "bez cienia dowodu" stwierdził, iż państwo to "nie przestrzega" umowy. Gazeta zaznacza, że układ ten nie miał na celu uniemożliwienia Teheranowi "rozwoju programu rakiet balistycznych", "zbrojenia Hezbollahu" czy "wspierania prezydenta Syrii Baszara el-Asada".

Dziennik odnotowuje, że Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) wielokrotnie podkreślała, że Iran przestrzega postanowień umowy. "Jeśli Iran próbowałby oszukiwać, to najbardziej rygorystyczny system weryfikacji technologicznej na świecie wykryje naruszenia i zaalarmuje świat (...)" - wskazuje.

"Nadal jest nadzieja, że coś podobnego można osiągnąć w Korei Północnej", a "Trump może przyczynić się w niespotykany dotąd sposób do międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa poprzez współpracę z Kimem" - czytamy w "NYT". Jak konkluduje dziennik, "szansa ta zostanie jednak zmarnowana, jeśli amerykański prezydent nasili nuklearny kryzys z Iranem w tym samym czasie, gdy próbuje zażegnać go z Koreą Północną".

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 08.07.2020
  GBP 4.970 złEUR 4.474 złUSD 3.967 złCHF 4.212 zł

  Sport


  Sport

  Reklama