Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

"NYT": Grożenie Iranowi przez Trumpa utrudni rozmowy z Koreą Północną

"NYT": Grożenie Iranowi przez Trumpa utrudni rozmowy z Koreą Północną
Media zwracają uwagę na nieprzewidywalność Trumpa w sporze z Koreą Północną. (Fot. Getty Images)
Grożąc zerwaniem porozumienia nuklearnego z Iranem prezydent USA Donald Trump utrudnia sobie potencjalne rozmowy w sprawie kontroli programu nuklearnego Korei Północnej z przywódcą tego państwa Kim Dzong Unem - wskazuje 'New York Times'.
Reklama

W październiku 2017 r. prezydent Trump oznajmił, że Iran nie przestrzega porozumienia, oraz po raz pierwszy zadecydował o braku certyfikacji umowy i nie przekazał Kongresowi kwartalnego raportu na jej temat. Postawił też ultimatum europejskim partnerom, domagając się od nich zaostrzenia warunków umowy nuklearnej z Teheranem, o ile chcą uniknąć wycofania się USA z tego układu. W styczniu Trump ogłosił, że Iran ma "ostatnią szansę" na uniknięcie amerykańskich sankcji, jeśli w ciągu 120 dni zmodyfikowane zostanie obowiązujące porozumienie ze światowymi mocarstwami.

Jak donosi "NYT", prezydent USA oraz zespół jego doradców "mogą myśleć, że wyjście z umowy" z Teheranem przekona przywódcę Korei Północnej o "nieustępliwości i determinacji" amerykańskiego przywódcy. Chodzi o to, by zapewnić warunki porozumienia z Pjongjangiem "znacznie wykraczające poza to, co osiągnięto z Iranem" - można przeczytać w artykule.

W ocenie amerykańskiej gazety Kim odbierze taki ruch prawdopodobnie jako dowód, że "USA nie można ufać" i będzie "niechętny do zawierania jakiegokolwiek porozumienia".

"Poważne negocjacje z Koreą Północną" wymagałyby od Trumpa naciskania na Kima, by ten "zaprzestał testów jądrowych i rakietowych", "zatrzymał produkcję broni nuklearnej" oraz "wprowadził system weryfikacji podobny jak w Iranie" - wylicza "NYT". "Dlaczego Kim miałby się z tym zgodzić, gdyby Amerykanie odeszli od umowy z Iranem" - pyta dziennik.

Jak wskazuje "NYT", porozumienie z Teheranem "ograniczyło program nuklearny Iranu", a Trump "bez cienia dowodu" stwierdził, iż państwo to "nie przestrzega" umowy. Gazeta zaznacza, że układ ten nie miał na celu uniemożliwienia Teheranowi "rozwoju programu rakiet balistycznych", "zbrojenia Hezbollahu" czy "wspierania prezydenta Syrii Baszara el-Asada".

Dziennik odnotowuje, że Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) wielokrotnie podkreślała, że Iran przestrzega postanowień umowy. "Jeśli Iran próbowałby oszukiwać, to najbardziej rygorystyczny system weryfikacji technologicznej na świecie wykryje naruszenia i zaalarmuje świat (...)" - wskazuje.

"Nadal jest nadzieja, że coś podobnego można osiągnąć w Korei Północnej", a "Trump może przyczynić się w niespotykany dotąd sposób do międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa poprzez współpracę z Kimem" - czytamy w "NYT". Jak konkluduje dziennik, "szansa ta zostanie jednak zmarnowana, jeśli amerykański prezydent nasili nuklearny kryzys z Iranem w tym samym czasie, gdy próbuje zażegnać go z Koreą Północną".

 

  Komentarze


  • Sdfghjkl
   3 kwietnia 2018, 10:29

   Brawo Donald kolejny bardzo dobry ruch. Gdyby Polacy rzadzili swiatem juz by go nie bylo dlatego bo w spodniach maja male ptaszki a w glowach motylki

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 19.06.2019
  GBP 4.789 złEUR 4.267 złUSD 3.810 złCHF 3.816 zł

  Sport


  Reklama