Menu

NHS: Aplikacja do śledzenia kontaktów z osobami zarażonymi Covid-19 już wkrótce

NHS: Aplikacja do śledzenia kontaktów z osobami zarażonymi Covid-19 już wkrótce
Czy aplikacja pokazująca, czy przebywaliśmy w pobliżu osoby zarażonej Covid-19, przyjmie się w Wielkiej Brytanii? (Fot. Getty Images)
Jak poinformował dziennik 'The Guardian', brytyjska służba zdrowia przygotowuje się do wprowadzenia jeszcze w tym miesiącu aplikacji pozwalającej użytkownikom sprawdzenie, czy w ich pobliżu znajduje się osoba zarażona koronawirusem. Obecnie aplikacja jest testowana na wyspie Wight.
Reklama

Aplikacja na smartfony, informująca o kontakcie z osobą, która zgłosiła objawy koronawirusa, jest kluczowym elementem rządowej strategii "testowania i monitorowania" pandemii w czasie, gdy kraj zaczyna łagodzić wprowadzone wcześniej restrykcje. Rozwiązanie to budzi wciąż wiele wątpliwości związanych z ochroną prywatności.

W celu rejestracji aplikacja korzysta z technologii Bluetooth. Telefon pokazuje, w jakiej odległości właściciel smartfona znajduje się od innych, którzy mieli objawy wirusa. Użytkownicy zaznaczają, gdy wystąpią u nich objawy i te dane wędrują do centralnej bazy danych, aby ostrzec innych, z którymi te osoby się zetknęły. W ten sposób możemy dowiedzieć się, że jesteśmy narażeni na infekcję i powinniśmy się izolować, a w razie potrzeby poddać testom.

Pierwsi użytkownicy w Anglii będą mogli sprawdzić aplikację prawdopodobnie najwcześniej 25 maja, a następnie ma być ona dostępna w całym kraju - donosi "The Guardian".

Telefon będzie pokazywał, czy znajdowaliśmy się w bliskiej odległości od osób, u których wystąpiły symptomy Covid-19. (Fot. Getty Images)

Eksperci ostrzegają jednak, że nawet 10 milionów osób w Wielkiej Brytanii może nie skorzystać z aplikacji;​​ prawie 2 miliony gospodarstw domowych nie ma bowiem dostępu do Internetu, a kolejne 7 milionów "korzystało z sieci, ale ma bardzo podstawowe umiejętności". Tymczasem rząd potrzebuje, aby minimum 60% populacji pobrało aplikację, aby działała ona skutecznie.

Minister transportu Grant Shapps poinformował, że w ramach testów na Isle of Wight aplikację pobrało 72 300 osób, czyli około połowy populacji wyspy. Oficjalnych wniosków w kwestii trwającego jeszcze programu pilotażowego jeszcze brak, a brytyjskie Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej nie potwierdziło dokładnego harmonogramu wdrożenia tej aplikacji na terenie całego kraju.

Dzisiaj po południu Według najnowszych danych z dzisiejszego popołudnia, liczba zmarłych na Covid-19 w Wielkiej Brytanii zwiększyła się w ciągu ostatniej doby o 468, wskutek czego łączna liczba ofiar śmiertelnych w tym kraju wzrosła do 34 466.

Czytaj więcej:

Pacjenci w UK rezygnują z wizyt u lekarza. Boją się zakażenia

UK: Zakażenia wirusem głównie w szpitalach i domach opieki

UK: Naukowcy sprawdzą, czy psy mogą węchem wykrywać koronawirusa

  Komentarze
  • Loko
   16 maja, 17:25

   NOWA FORMA NIEWOLNICTWA LUDZIE NIEDAJMY SIE

  • Anka
   16 maja, 19:57

   Fajny pomysl

  • Dojdzie do
   16 maja, 20:04

   w końcu do tragedii , że ludzie zaczna sie na ulicy zabijac bo w telefonie zabuczała aplikacja , a to bedzie fałszywy alarm i pozniej napiszą ojjejj to była pomyłka , stoja ludzie w kolejce i buczy alarm i jaka jest reakcja ludzi , wrzask krzyk idzie zarazony aaaaaaaaa ,do banku nie bedzie mozna wejsc zaplacic rachunkow , a chleb nam sprzedadza? a moze ta aplikacja fałszywy alarm bedzie wysyłac kazdemu na kazdego , ale kto o tym bedzie wiedzial ?

  • Jakub Bukaj
   16 maja, 23:18

   Permanentna iwigilacja

  • Anka
   17 maja, 09:55

   co zrobisz jak tlum sie na ciebie rzuci ,tlum glodnych facetow ktorzy zamiast mozgu maja jedno APLIKACJE W TELEFONIE nadchodzi zarazona anka

  • GOSC
   17 maja, 10:37

   W końcu jest a widząć jakie są komentarze powinna być przymusowa tak samo jak szczepionki

  • Gosc
   17 maja, 19:01

   trzasnij sie w łeb i wykap sie w szambie pozniej wez szczepionke i sie modl zeby ci nie zaszkodzila

  • Stach
   18 maja, 00:46

   Anka, życia nie znasz? Toż to nie tłum facetów lecz facetek uzależnionych od telefonu komórkowego, rozejrzyj się

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 07.08.2020
  GBP 4.888 złEUR 4.414 złUSD 3.730 złCHF 4.086 zł

  Sport


  Sport

  Reklama