Menu

Mowa tronowa Elżbiety II: Koniec swobody przepływu osób i walka z przestępczością

Mowa tronowa Elżbiety II: Koniec swobody przepływu osób i walka z przestępczością
Królowa przedstawiła dziś plany legislacyjne rządu. (Fot. Getty Images)
Brytyjska królowa Elżbieta II w wygłoszonej dziś uroczystej mowie tronowej przedstawiła plany legislacyjne rządu Borisa Johnsona na nową sesję parlamentu. Wśród priorytetów rządu są Brexit, ale też walka z przestępczością, ochrona środowiska i poprawa opieki zdrowotnej.
Reklama

Uroczysta mowa tronowa (Queen's Speech), wygłaszana w Izbie Lordów w obecności członków Izby Gmin, otwiera nową sesję parlamentu. Mowa, którą Elżbieta II wygłosiła już po raz 65. w czasie swojego panowania, jest zapowiedzią planów legislacyjnych rządu.

Gabinet Johnsona zamierza przedłożyć 22 projekty ustaw. Siedem z nich związanych jest z Brexitem, który pozostaje priorytetem rządu. Dotyczyć one mają nowych regulacji w zakresie rybołówstwa, rolnictwa, handlu i usług finansowych. Zapowiedziano także ustawę likwidującą swobodę przepływu osób z Unią Europejską i wprowadzenie od 2021 r. systemu punktowego dla potencjalnych imigrantów.

Kolejne siedem projektów dotyczy walki z przestępczością. Mają one zapewnić, że sprawcy najpoważniejszych przestępstw dłużej pozostaną w więzieniach, zaostrzone mają być też kary dla zagranicznych przestępców, którzy po deportacji z Wielkiej Brytanii będą próbowali do niej powrócić. Rząd chce zwiększyć także ochronę funkcjonariuszy policji i zająć się sprawą przemocy domowej.

Jeremy Corbyn jest zdania, że Boris Johnson wykorzystuje królową do prezentacji programu wyborczego konserwatystów. (Fot. Getty Images)

Rząd planuje ustanowić prawnie wiążące cele w zakresie redukcji ilości plastiku, zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza, poprawy jakości wody oraz poprawy bioróżnorodności. Kolejne propozycje to stworzenie niezależnego od systemu opieki zdrowotnej NHS ciała kontrolnego, które ma badać przypadki błędów i innych kontrowersji, nowelizacja ustawy o zdrowiu psychicznym, dzięki czemu ma być mniej zatrzymań na tej podstawie. Wreszcie rząd planuje zmiany w funkcjonującym od lat 90. systemie koncesji kolejowych, co ma poprawić jakość usług kolejowych.

Większość tych propozycji nie ma jednak szans na realizację. Johnson stoi na czele gabinetu mniejszościowego, więc bardzo trudno mu będzie przeforsować jakiekolwiek ustawy przez Izbę Gmin, zwłaszcza, że jak dotychczas jego rząd przegrał w niej wszystkie siedem głosowań. Na dodatek powszechnie spekuluje się, że jak tylko wyjaśni się kwestia czy Wielka Brytania wyjdzie 31 października z UE, czy też nie, rozpisane zostaną przedterminowe wybory. Zatem po poprzedniej sesji, która trwała 839 dni i była najdłuższa w historii Zjednoczonego Królestwa, ta rozpoczęta w poniedziałek może być jedną z najkrótszych.

Królowa wygłosiła mowę tronową po raz 65. w ciągu swojego panowania. (Fot. Getty Images)

Z tego powodu lider opozycyjnej Partii Pracy Jeremy Corbyn ocenił, że mowa tronowa w tej sytuacji jest stratą czasu i zarzucił rządowi wykorzystywanie królowej do prezentacji swojego programu wyborczego. Z drugiej strony, nawet jeśli nic z tych zapowiedzi nie zostanie teraz zrealizowane, daje to wyborcom dobrą orientację, z jakim programem Partia Konserwatywna pójdzie do wyborów.

Po południu członkowie Izby Gmin będą debatować i głosować nad przyjęciem programu zapisanego w mowie tronowej.

Czytaj więcej:

Brytyjski parlament zawieszony do mowy tronowej

Ustawy związane z Brexitem będą głównym punktem mowy tronowej

  Komentarze
  • Anonim
   14 października 2019, 15:03

   co ten Karolek taki czerwony? Napil sie? :-P

  • J23
   14 października 2019, 15:16

   Ogółem mydło i powiodło. Może teraz Boysa zamkną za awantury domowe.

  • Neuge
   14 października 2019, 17:33

   Czyli do końca tego roku będzie można polecieć tylko dowodem?

  • Drakus
   14 października 2019, 20:58

   Jeżeli wszyscy wokół wiedzą że ta mowa tronowa była ściemą i jasno jest napisane że większość z propozycji nie ma szans na powodzenie to gdzie tu jest uczciwość rządu wobec narodu?. Gdy chodzi o brexit to Johnson twardo się trzyma i powołuje na referendum z 2016 r. Teraz za dwa miesiące będzie 2020 r, wielu polityków odwróciło się od konserwatystów, UK nadal jest w UE i słychać tylko że Johnson zrobi wszystko co należy, a z drugiej strony że nie poprosi o kolejne przedłużenie. Do tego koniec swobody przepływu osób i walka z przestępczością. Członkowie Izby Gmin na pewno już zagłosowali.

  • Fr
   14 października 2019, 21:01

   nieEEE potrzebujesz paszport polsatu

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 07.08.2020
  GBP 4.888 złEUR 4.414 złUSD 3.730 złCHF 4.086 zł

  Sport


  Sport

  Reklama

  Brexit - Najważniejsze wiadomości