Menu

"Mosty powietrzne" nadzieją na wakacyjne wyjazdy Brytyjczyków

"Mosty powietrzne" nadzieją na wakacyjne wyjazdy Brytyjczyków
Rząd UK rozważa też bardziej elastyczną kwarantannę dla osób, które przyjeżdżają z krajów z niską liczbą zakażeń. (Fot. Getty Images)
Brytyjski rząd rozważa stworzenie 'mostów powietrznych' do krajów z niską liczbą zakażeń koronawirusem i zwolnienie osób przyjeżdżających z tych państw z kwarantanny, co pozwoliłoby na wyjazdy wakacyjne jeszcze tego lata - podał wczoraj 'Times'.
Reklama

Ogłaszając plan luzowania restrykcji, wprowadzonych w celu zatrzymania epidemii koronawirusa, premier Boris Johnson zapowiedział 10 maja, że przed końcem miesiąca wprowadzona zostanie obowiązkowa 14-dniowa kwarantanna dla wszystkich przyjeżdżających do kraju, w tym Brytyjczyków wracających z zagranicy.

To, od kiedy miałaby ona obowiązywać i kto byłby z niej zwolniony, nie zostało jeszcze ogłoszone. Prawdopodobnie wyłączone z niej byłyby przyjazdy z Irlandii, która ma z Wielką Brytanią obowiązującą prawie od 100 lat umowę o braku kontroli granicznych. Natomiast Francja - wbrew początkowym sugestiom - może ostatecznie nie być z tego zwolniona.

Jak podaje "Times", kwarantanna miałaby zacząć obowiązywać na początku czerwca. Przyjeżdżający mieliby podać adres, pod którym będą przebywać, a w razie gdyby w trakcie wyrywkowych kontroli byli nieobecni, groziłaby im kara do 1 000 funtów.

Rząd wielokrotnie powtarzał, że w tym roku Brytyjczycy mogą raczej zapomnieć o zagranicznych wyjazdach. (Fot. Getty Images)

Zarazem rząd rozważa bardziej elastyczne podejście, np. wyłączenie z niej po jakimś czasie - być może już po trzech tygodniach - krajów, gdzie jest niska liczba zakażeń. To pozwoliłoby na wyjazdy wakacyjne jeszcze tego lata - pod warunkiem, że kraje będące celami podróży, nie nakładałyby obowiązku kwarantanny również na przyjeżdzających z Wielkiej Brytanii.

O możliwości bardziej elastycznego podejścia, w tym stworzenia mostów powietrznych do niektórych krajów dla turystów, wspominał w poniedziałek w Izbie Gmin minister transportu Grant Shapps. "Rzeczywiście powinniśmy rozważyć dalsze ulepszenia, na przykład takie, jak mosty powietrzne, umożliwiające przyjazd do kraju ludziom z innych krajów, gdzie jest niższy poziom zakażeń koronawirusem. Takie dyskusje są prowadzone" - oznajmił Shapps.

W zeszłym tygodniu minister zdrowia Matt Hancock zapytany, czy letnie wyjazdy wakacyjne zostaną w tym roku odwołane, przyznał: "Myślę, że prawdopodobnie tak będzie. Jest mało prawdopodobne, że tego lata będą możliwe duże, luksusowe międzynarodowe wakacje. Po prostu uważam, że takie są realia życia".

Czytaj więcej:

Rząd: Brytyjczycy powinni zapomnieć o wakacjach. Nawet w kraju

Mieszkańcy UK bez szans na wakacje zagranicą?

Brytyjski minister zdrowia: Musimy "odwołać" lato, szansa na wakacje niewielka

Europa przygotowuje się do sezonu turystycznego

  Komentarze
  • KASIA
   20 maja, 11:48

   UK moze sobie chciec ale by tutejszych statystykach zaden kraj nie bedzie chcial sie z nimi zadawac. Jak zawsze UK jest oderwane od rzeczywistosci. Jak Brytyjczycy nie pojada w tym roku chlac na wyspy kanaryjskie czy do hiszpanii to nic im sie nie stanie.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 29.05.2020
  GBP 4.921 złEUR 4.450 złUSD 4.003 złCHF 4.162 zł

  Sport


  Sport

  Reklama