Menu

Mocne odbicie w sprzedaży detalicznej w UK. "Brexit może to zmienić"

Mocne odbicie w sprzedaży detalicznej w UK. "Brexit może to zmienić"
Zdaniem ekonomistów, Brytyjczycy zacisną pasa, gdy tylko przyjdzie "twardy Brexit". (Fot. Getty Images)
Najnowsze dane sugerują, że mieszkańcy Wielkiej Brytanii nie oszczędzali w czerwcu, a nieoczekiwany wzrost sprzedaży detalicznej był napędzany przez handel w sklepach charytatywnych i z antykami. Jednak - jak zaznaczają eksperci - Brexit bez umowy może wszystko zmienić.
Reklama

Jak podał Krajowy Urząd Statystyczny (ONS), liczba towarów zakupionych w czerwcu wzrosła o 1 proc. od maja. Tymczasem ekonomiści prognozowali spadek sprzedaży o 0,3 proc., po majowym spadku o 0,6 proc.

Jednak w ciągu trzech miesięcy do czerwca sprzedaż detaliczna gwałtownie wyhamowała - wzrosła tylko o 0,7 proc., w porównaniu do 1,6 proc. w pierwszym kwartale br., co oznacza najsłabsze tempo wzrostu od trzech miesięcy do lutego.

Wielu ekonomistów uważa, że ​​gospodarka Wielkiej Brytanii może skurczyć się w drugim kwartale 2019 r. To efekt "kaca" po tym, jak detaliści na gwałt gromadzili zapasy w okresie poprzedzającym pierwotny marcowy termin Brexitu. Co więcej, Urząd ds. Odpowiedzialności Budżetowej (OBR) ostrzegł w minionym tygodniu, że opuszczenie UE bez umowy może wprowadzić kraj w stan pełnej recesji.

W czerwcu mieszkańcy UK częściej odwiedzali sklepy charytatywne (charity shops). (Fot. Getty Images)

"Wzrost sprzedaży detalicznej zwolnił w ciągu ostatnich trzech miesięcy, ponieważ sklepy spożywcze odnotowały spadek sprzedaży po raz pierwszy w tym roku. Z kolei domy towarowe kontynuowały szósty miesiąc spadków i był to dla nich najgorszy okres od rozpoczęcia działalności pod koniec lat 80-tych" - wyjaśnia Rhian Murphy, szef sprzedaży detalicznej w ONS, cytowany przez "The Guardian".

"Jednak w handlu detalicznym jako całości nastąpił w czerwcu wzrost, głównie za sprawą dobrych wyników sklepów z artykułami nieżywnościowymi, przede wszystkich charity shops i sklepów z antykami" - dodaje ekspert.

Samuel Tombs, główny brytyjski ekonomista w firmie konsultingowej Pantheon Macroeconomics, uważa, że "dane sprzedaży detalicznej za czerwiec w porę przypominają, że konsumenci nie czują się prześladowani  możliwością twardego Brexitu". "Konsumenci pozostają głusi na ostrzeżenia o bezumownym Brexicie, ale gdy on tyko nadejdzie, natychmiast zacisną pasa" - podsumowuje Tombs.

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 21.09.2020
  GBP 4.876 złEUR 4.480 złUSD 3.796 złCHF 4.156 zł

  Sport


  Sport

  Reklama

  Brexit - Najważniejsze wiadomości