Menu

Mniej niż połowa podróżnych w UE wie o unijnych prawach pasażerów

Mniej niż połowa podróżnych w UE wie o unijnych prawach pasażerów
"UE to jedyny obszar na świecie, gdzie obywatele cieszą się ochroną w postaci pełnego zestawu praw pasażerów". (Fot. Getty Images)
Tylko 43 proc. obywateli UE korzystających w ciągu ostatnich 12 miesięcy z transportu lotniczego, kolejowego, autokarowego czy morskiego wie o prawach konsumenckich, które ustanowiła UE - wynika z badania Eurobarometr.
Reklama

Odsetek podróżnych, którzy mają poczucie, że przed podróżą zostali dobrze poinformowani o przysługujących im prawach przez przedsiębiorstwa transportowe, kształtuje się różnie w zależności od środka transportu: 40 proc. w przypadku pasażerów podróżujących samolotem, 29 proc. - statkiem lub promem, 26 proc. - koleją i 26 proc. - autokarem czy autobusem.

Respondenci, których podróż samolotem została zakłócona, skarżyli się częściej niż pasażerowie korzystający z innych środków transportu: skargi złożyło 37 proc. pasażerów podróżujących samolotem w porównaniu z 26 proc. pasażerów podróżujących autobusem lub autokarem, 24 proc. pasażerów podróżujących koleją i 18 proc. pasażerów podróżujących statkiem lub promem.

Wśród osób, których podróż została zakłócona, lecz którzy nie złożyli oficjalnej skargi, najczęstszym powodem jej nieskładania było przekonanie, że nie miało to sensu (45 proc.) albo że kwota, jaką zapłacili za bilet, była zbyt niska, by występować ze skargą (25 proc.).

Tylko 43 proc. pasażerów kolei przyznało, że otrzymało pomoc, gdy doszło do zakłóceń podczas podróży. (Fot. Getty Images)

W przypadku 53 proc. podróżnych, którym w ciągu ostatnich 12 miesięcy przydarzyły się zakłócenia podczas podróży samolotem, linie lotnicze zaoferowały pewną formę pomocy (albo posiłek i napoje, albo lot alternatywny, zwrot kosztów, rekompensatę finansową, zakwaterowanie itp.), niezależnie od tego, czy pasażerowie złożyli skargę, czy też nie.

Tylko 43 proc. pasażerów podróżujących koleją i 38 proc. podróżujących autokarem lub autobusem, statkiem lub promem odpowiedziało, że przedsiębiorstwa transportowe zaoferowały im pomoc, gdy doszło do zakłóceń podczas podróży.

55 proc. respondentów, którzy złożyli skargę w przedsiębiorstwach transportowych na zakłócenia, stwierdziło, że są zadowoleni z tego, jak ich skarga została rozpatrzona, natomiast tylko 37 proc. respondentów, którym przydarzyły się zakłócenia podczas podróży, przyznało, że byli zadowoleni ze sposobu, w jaki przedsiębiorstwo transportowe poinformowało ich o procedurach składania skargi.

Pasażerowie samolotów skarżyli się częściej niż podróżni innych środków transportu. (Fot. Getty Images)

"Unia Europejska to jedyny obszar na świecie, gdzie obywatele cieszą się ochroną w postaci pełnego zestawu praw pasażerów. Prawa te należy jednak lepiej poznać. Muszą one być bardziej zrozumiałe, a ich egzekwowanie musi być łatwiejsze. Unijne przepisy powinny również zapewniać pasażerom i przedsiębiorstwom większą pewność prawa" - oświadczyła unijna komisarz ds. transportu Adina Valean.

"Dlatego Komisja zaproponowała modernizację praw pasażerów korzystających z transportu lotniczego i kolejowego. Teraz Rada i Parlament Europejski muszą szybko osiągnąć porozumienie dotyczące tych praw i dopilnować, aby osoby podróżujące w UE miały skuteczną ochronę" - dodała Valean.

Czytaj więcej:

Prawo.pl: Większe odszkodowania dla pasażerów linii lotniczych

Podróże samolotem: 83 proc. Europejczyków nie zna swoich praw

  Komentarze
  • Robert Wozniak
   14 stycznia, 15:21

   Kupic bilet, zamowic karte kredytowa, otworzyc konto przez internet? Zaden problem. Ale zlozyc reklamacje na lot, zamknac karte czy konto? To juz nie ma opcji w apce...

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 18.02.2020
  GBP 5.127 złEUR 4.271 złUSD 3.945 złCHF 4.022 zł

  Sport


  Reklama