Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Mleko i ser napędzają ceny żywności w UK do najwyższego poziomu od 45 lat

Mleko i ser napędzają ceny żywności w UK do najwyższego poziomu od 45 lat
Mieszkańcy Wysp coraz mocniej odczuwają rosnące ceny podstawowych produktów spożywczych. (Fot. Getty Images)
Ceny żywności rosną w Wielkiej Brytanii w najszybszym tempie od 45 lat - alarmują dziś brytyjskie media w oparciu o najnowsze dane Krajowego Biura Statystycznego (ONS). Jak wskazano, największe podwyżki cen odnotowano w przypadku mleka, sera i jajek.

Reklama
Reklama

Według najnowszych danych ONS, inflacja w sektorze produktów spożywczych wzrosła w październiku do 16,2 proc. Jeszcze miesiąc temu wzrost ten wynosił 14,5 proc.

Fakt, że w kraju wciąż rosną ceny energii i paliwa spowodował, że ogólna inflacja na Wyspach jest "najwyższa od 1981 roku".

Czy brytyjski rząd wyprowadzi kraj z kyryzsu związanego z kosztami życia? (Fot. Getty Images)

Gwałtowny wzrost kosztów utrzymania ogranicza budżety gospodarstw domowych, przez co wiele osób boryka się z problemami finansowymi.

ONS stwierdził, że najbardziej uderza to w biedniejsze rodziny, które wydają około połowy swoich dochodów na żywność i energię, w porównaniu z około jedną trzecią w przypadku osób o średnich dochodach.

Ogólna stopa inflacji skoczyła w październiku do 11,1 proc., co było najwyższym wskaźnikiem od 41 lat. Jeszcze we wrześniu inflacja wynosiła 10,1 proc.

Dane dotyczące cen opublikowano na dzień przed wystąpieniem Jeremy'ego Hunta, który już jutro zaprezentuje jesienny budżet. Ma w nim ogłosić m.in. warte miliardy funtów cięcia wydatków oraz podwyżki podatków. 

Jeremy Hunt od samego początku ostrzega, że naprawienie sytuacji na rynku i przywrócenie normalnych cen "będzie wymagało bardzo trudnych decyzji".

Inflacja jest miarą kosztów utrzymania i aby ją obliczyć, ONS śledzi ceny setek artykułów codziennego użytku (ang. basket of goods).

Czytaj więcej:

Do UK nadciąga recesja, która może potrwać 2 lata

Płace w UK rosną najszybciej od 2000 r., ale i tak wolniej niż inflacja

  Komentarze
  • Hihi
   16 listopada 2022, 18:00

   Dobrze ze nie jem tego czarnobyla

  • Feta
   18 listopada 2022, 21:30

   Z artykułu nie dowiedziałem się, o jaki ser chodzi ? Biały, czy żółty ? A może topiony ? Albo pleśniowy ? Byłem wczoraj w Tesco i nie m9glem się zdecydować.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 02.02.2023
  GBP 5.2838 złEUR 4.7079 złUSD 4.2803 złCHF 4.7147 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama