Menu

Mleczarze: Twardy Brexit spowoduje większy kryzys na rynku mleczarskim

Mleczarze: Twardy Brexit spowoduje większy kryzys na rynku mleczarskim
Branża mleczarska obawia się twardego Brexitu? (Fot. Getty Images)
700 tys. gospodarstw mlecznych, 12 tys. zakładów mleczarskich i 300 tys. pracowników mleczarstwa w 28 krajach Unii Europejskiej odczuje skutki twardego Brexitu; to wiąże się z poważnym kryzysem - sygnalizuje biuro organizacyjne Międzynarodowego Forum Mleczarskiego.
Reklama

Zdaniem wielu ekspertów środowiska mleczarskiego, kryzys spowodowany Brexitem będzie znacznie większy niż wywołany przez rosyjskie embargo.

Eksperci jednoznacznie oceniają, że "europejski sektor mleczarski stoi u progu poważnego kryzysu, na który dziś nie jesteśmy do końca przygotowani. Wiemy natomiast, że gdyby nastąpiło bezumowne wyjście Wielkiej Brytanii ze struktur UE, będą poważne zakłócenia w łańcuchu dostaw produktów mlecznych, ceny wzrosną, a cła obciążą konsumentów, importerów i eksporterów tych produktów".

Na razie jednak sposób wyjścia Wielkiej Brytanii z UE nie jest przesądzony. "Scenariusze i ewentualne propozycje rozwiązań tego kryzysu omawiane będą przez przedstawicieli krajów UE podczas 17 Międzynarodowego Forum Mleczarskiego (FSM) w Serocku" - poinformowała organizatorka Forum Agnieszka Maliszewska. Dodała, że Forum odbędzie się dniach 4-6 września br.

Czy w Europie zabraknie mleka? (Fot. Getty Images)

Wielka Brytania w ciągu ostatnich 10 lat z eksportera stała się importerem produktów mleczarskich. Brexit oznacza, że tysiące ton unijnego surowca będzie musiało znaleźć nowe rynki zbytu. Jednocześnie Wielka Brytania będzie musiała zwiększyć swoją produkcję celem zrównoważenia importu.

Głównymi eksporterami na rynek brytyjski są dziś Irlandia i Francja. Z kolei ok. 91 proc. brytyjskich produktów mlecznych trafia na unijny rynek. Te silne powiązania handlowe w sytuacji bezumownego wyjścia poważnie zachwieją sektorem mleka - uważają eksperci.

W ocenie ekspertów, "twardy" Brexit spowodowałby poważne skutki ekonomiczne zarówno po stronie eksporterów, jak i importerów. Jeśli handel krajów UE z Wielką Brytanią utrzyma się na dotychczasowym poziomie, szacuje się, że brytyjscy importerzy musieliby wydać ponad 2 mld USD na cła importowe z UE na produkty mleczarskie. Oczywiście koszty byłyby także po stronie importerów unijnych. Taka sytuacja odbije się jednak najbardziej na portfelach konsumentów.

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 26.02.2020
  GBP 5.125 złEUR 4.309 złUSD 3.957 złCHF 4.062 zł

  Sport


  Reklama