Menu

Mistrzostwa w Brazylii droższe niż zakładano

Mistrzostwa w Brazylii droższe niż zakładano
Mundial w Brazylii pochłonął więcej pieniędzy niż planowano (Fot. Getty Images)
Budowa i modernizacja 12 stadionów na piłkarskie mistrzostwa świata w Brazylii kosztowała o połowę więcej niż zakładano. Ponadto zdołano ukończyć tylko sześć z 35 planowanych inwestycji komunikacyjnych - wynika z raportu federalnego urzędu finansowego.
Reklama

Na przygotowanie aren tegorocznego mundialu wydano 8,44 mld reali (3,26 mld dolarów), podczas gdy przedstawiony w 2010 roku kosztorys opiewał na 5,6 mld reali. Najdroższa okazała się przebudowa Stadionu Narodowego w Brasilii, która pochłonęła 1,44 mld reali - dwukrotnie więcej niż zakładano.

"Stadiony kosztowały znacznie więcej niż nam mówiono. To były paranoiczne projekty i zostaliśmy teraz z białymi słoniami" - stwierdził specjalista finansowy Amir Somoggi, który pracuje dla największych brazylijskich klubów piłkarskich.

130-stronicowy raport, który na razie nie został upubliczniony, a do którego dotarł Reuters wskazuje, że wiele projektów nie zostało ukończonych na czas. Z 26 lotnisk powstało 12, a z 35 inwestycji mających poprawić komunikację - sześć. Kilku w ogóle nie rozpoczęto, kilka innych jest na wstępnym etapie budowy.

Raport w dużym stopniu jest jednak pozytywny. "Warto podkreślić, że w czasie turnieju wiele projektów było na takim etapie zaawansowania, że ich ukończenie jest nieuniknione. Nie ma wątpliwości, że będą stanowiły ważną spuściznę po mistrzostwach świata" - konkludują jego autorzy.

W 2016 roku Brazylia będzie gościła inną wielką sportową imprezę - w Rio de Janeiro odbędą się letnie igrzyska.

  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 27.01.2020
  GBP 5.071 złEUR 4.268 złUSD 3.873 złCHF 3.991 zł

  Sport


  Reklama