Menu

Milion imigrantów UE z Londynu chce na stałe mieszkać w UK

Milion imigrantów UE z Londynu chce na stałe mieszkać w UK
Londyn stał się domem dla wielu imigrantów z UE. (Fot. Getty Images)
Opublikowane przez Home Office aktualne statystyki wskazały, że prawie milion imigrantów z kontynentalnej Europy, którzy mieszkają w Londynie, chce pozostać na stałe w Wielkiej Brytanii. Największą grupą narodowościową zainteresowaną życiem na Wyspach stanową Rumuni, Włosi oraz Polacy.
Reklama

Ostatnie dane Home Office odnośnie programu EU Settlement Scheme pochodzą z grudnia 2019. Wynika z nich, że w sumie 992 570 imigrantów mieszkających w brytyjskiej stolicy zaaplikowało o status osoby osiedlonej. Oznacza to, że Londyn odpowiada za jedną trzecią wszystkich złożonych do tej pory wniosków o settled status - do tej pory w całym kraju złożono ich 3 mln.

Największą grupą londyńczyków z UE, którzy chcą pozostać w Wielkiej Brytanii na stałe stanowią Rumuni (161 tys. aplikacji). Drugie miejsce zajęli Włosi (131 tys.), a kolejne Polacy (100 tys.), Hiszpanie (83 tys.), Bułgarzy (60 tys.) i Francuzi (59 tys.).

Według statystyk z Londynu, 9 na 10 aplikujących ze stolicy otrzymało już zielone światło ze strony urzędników w sprawie swojego statusu. Pozostałe osoby z różnych względów wciąż oczekują na decyzję pracowników imigracyjnych.

Rząd UK wielokrotnie podkreślał, że prawa obywateli UE są niezbywalne. (Fot. Getty Images)

Najczęściej o settled status aplikują mieszkańcy dzielnicy Newham (68 tys.), Brent (63 tys.) oraz Ealing (54 tys.) - ujawniono.

"Wiem, że wielu obywateli UE może odczuwać niepokój. Chcę do nich przemówić osobiście: Tutaj jest wasz dom, a wy sami jesteście integralną częścią naszego społeczeństwa. Chcemy, abyście pozostali" - przekazał minister ds. bezpieczeństwa Brandon Lewis.

"Wasze prawa w Wielkiej Brytanii są zagwarantowane i nie podlegają jakimkolwiek negocjacjom, które będą się teraz toczyć z UE" - podsumował polityk.

Czytaj więcej:

Co z Polakami na Wyspach? "Niepewność dla 393 tys. osób"

Wielka Brytania apeluje do imigrantów z UE: Nie zwlekajcie ze składaniem wniosku o settled status

Home Office: Już ponad 3 mln obywateli UE zaaplikowało o settled status

  Komentarze
  • Wasp
   7 lutego, 17:58

   Serio ? W tym zapyzialym kraju ? Juz tylko Kaczogód jest gorszy.

  • Czytelnik anonimowy
   7 lutego, 18:06

   ktoś nam gotowac i sprzątać musi

  • UK to szambo!!!
   7 lutego, 19:28

   Z kad wy bierzecie te statystyki kazdy jak moze z tad soierdala

  • Great
   7 lutego, 22:02

   A co się im tak w Londynie podoba??? Hmm...
   Pogoda - kiepska
   Nieruchomości - absurdalnie drogie a ich stan w ogóle nieadekwatny do tych jakże wybujałych cen
   Warunki pracy - słabe, przeciętna pensja w Londynie w stosunku do kosztów utrzymania (czynsz, opłaty za gaz/prąd, wode, podatek, transport itd.) jest wręcz żałośnie niska (ok.£2000-2300 mc netto), macierzyński to śmiech, chorobowe tak samo, emerytura po 30-35 latach również... Nie mowiac juz nawet o stawce minimalnej 8.21/godz co przy pelnym etacie daje ok.1100 funtow na miesiac, w Londynie to za malo nawet na zaplacenie czynszu...

  • Polak
   8 lutego, 00:34

   Sprzedałem w polsce wszystko nie mam gdzie i do czego wracac!!!!!!!!!!!!!!! Poświeciłem prawie 16 LAT życia w UK!!!!!!! A teraz mam wyjeżdzać!!!!!!!!!!!!!! Nie pozwole na TO!!! Jak mi zrobią krzywdę odbije sie na NICH!!!! Kara za Kare!!! Żąb za 2 zęby !!! Tak mnie od małego uczyli rodzice rodzina i szkoła. I to nie ważne gdzie i w jakim zakądku świata. Krzywda za krzywde .

  • Darecki
   8 lutego, 07:21

   Dziwię im się. Nawet przez sekundę nie pomyślałem aby tu zostać na stałe.

  • Really
   8 lutego, 12:06

   Co za brednie.

  • ....,,
   8 lutego, 12:34

   Darecki co innego zostać na stałe, a co innego być tutaj tak długo jak mi sie podoba.
   Zresztą, Polacy-rodacy, w zaistaniałej sytuacji ten status powinien być jedynie pierwszym krokiem. W dalszym etapie wybulcie te £1500-2000 na drugie dodatkowe obywatelstwo oraz paszport. Chyba nie chcecie być traktowani (w wielu miejscach) jak obywatel z jakąś gwiazdą Dawida w jakimś getcie

  • Jol
   8 lutego, 17:16

   Odp do Great!
   Chłopaczku jeśli jesteś tak leniwy i nic Ci się nie chce zrobić ze swoim życiem to gdziekolwiek na świecie nie poszedłbyś na etat to i tak gowno wielkie zarobisz. Wiec skończ pierd..ić i rusz swoją zasr.ną dupę. Nara

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 02.04.2020
  GBP 5.207 złEUR 4.577 złUSD 4.192 złCHF 4.332 zł

  Sport


  Reklama