Menu

Mężczyzna oskarżony o zastrzelenie dziennikarki w Irlandii Płn.

Mężczyzna oskarżony o zastrzelenie dziennikarki w Irlandii Płn.
W momencie, gdy padł strzał, McKee stała w pobliżu jednego z policyjnych samochodów. (Fot. Getty Images)
52-letni mieszkaniec Londonderry został wczoraj oskarżony o zabójstwo dziennikarki Lyry McKee, która zginęła śmiertelnie postrzelona w trakcie zamieszek w tym mieście w Irlandii Północnej w kwietniu zeszłego roku.
Reklama

Postawiono mu również zarzuty posiadania broni palnej z zamiarem narażenia życia przy jej pomocy oraz utrzymywania, że jest członkiem zabronionej organizacji. Dzisiaj ma stanąć przed sądem okręgowym w Londonderry.

Jest on jednym z czwórki mężczyzn aresztowanych we wtorek w związku z tą sprawą. Pozostali mają 20, 27 i 29 lat.

Jason Murphy, prowadzący śledztwo detektyw północnoirlandzkiej policji, przekazał, że w sprawę zabójstwa McKee było - oprócz osoby, która oddała strzał - zamieszanych kilka osób, więc "choć postawienie zarzutów jest znaczącym punktem w dochodzeniu, to ono w dalszym ciągu trwa".

Nowa IRA przeprosiła za śmierć McKee, wyjaśniając, że została ona postrzelona przypadkowo, gdyż celem bojowników byli policjanci. (Fot. Getty Images)

McKee została postrzelona w trakcie zamieszek, które wybuchły w Londonderry, w zamieszkanej przez republikanów, czyli zwolenników zjednoczenia Irlandii, dzielnicy Creggan, gdy pojawiła się w niej policja, aby przeszukać jeden z domów. W momencie, gdy padł strzał, pochodząca z Belfastu McKee stała w pobliżu jednego z policyjnych samochodów.

Kilka dni później odpowiedzialność za jej śmierć wzięła na siebie Nowa Irlandzka Armia Republikańska, jedno z ugrupowań sprzeciwiających się procesowi pokojowemu w Irlandii Północnej. Nowa IRA przeprosiła za śmierć McKee, wyjaśniając, że została ona postrzelona przypadkowo, gdyż celem bojowników byli policjanci.

29-letnia w chwili śmierci McKee, która w 2006 roku otrzymała tytuł Młodego Dziennikarza Roku stacji Sky News, napisała książkę o zaginięciach młodych ludzi w czasie konfliktu w Irlandii Północnej, zakończonego porozumieniem wielkopiątkowym z 1998 roku.

Czytaj więcej:

Irlandia Płn.: W Londonderry zginęła dziennikarka

Politycy potępiają zabójstwo dziennikarki w Irlandii Północnej

Nowa IRA przeprasza za zabójstwo dziennikarki

Irlandia Północna: Pogrzeb zastrzelonej dziennikarki Lyry McKee

Irlandia Płn.: Aresztowano 4 osoby w związku z zastrzeleniem dziennikarki

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 06.04.2020
  GBP 5.203 złEUR 4.561 złUSD 4.226 złCHF 4.320 zł

  Sport


  Reklama