Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Mer Paryża: "Nie" dla rosyjskich sportowców na igrzyskach olimpijskich dopóki trwa wojna na Ukrainie

Mer Paryża: "Nie" dla rosyjskich sportowców na igrzyskach olimpijskich dopóki trwa wojna na Ukrainie
Mer Paryża Anne Hidalgo stwierdziła, że nie chce sportowców z Rosji na igrzyskach olimpijskich Paryż 2024. (Fot. Getty Images)
Jestem przeciwna obecności rosyjskich sportowców na igrzyskach olimpijskich we francuskiej stolicy w 2024 roku, dopóki trwa wojna na Ukrainie - oznajmiła dzisiaj w wywiadzie dla France Info mer Paryża Anne Hidalgo.
Reklama
Reklama

W jednym z wywiadów z końca stycznia mer miasta-gospodarza następnych letnich igrzysk stwierdziła, że jest za udziałem rosyjskich sportowców "pod neutralną flagą" – przypomniała agencja AFP.

Teraz Hidalgo przyznała, że neutralna flaga "tak naprawdę nie istnieje". "Nie będziemy paradować z krajem, który dokonuje ataku na inny kraj, i udawać, że nie istnieje" - dodała. Rozróżniła jednak "rosyjskich dysydentów, którzy chcą wystąpić pod flagą uchodźców", w ten sposób uzasadniając zmianę swojego wcześniejszego stanowiska.

Niektórzy rosyjscy sportowcy zostali wykluczeni z letnich igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro w 2016 roku z powodu dopingu. W letnich igrzyskach w Tokio w 2021 roku i w zimowych w Pekinie rok później startowali oni pod neutralną flagą.

Pomimo wielokrotnych wezwań ze strony Ukrainy do zakazania rosyjskim i białoruskim sportowcom udziału w igrzyskach w Paryżu, Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) poinformował, że bada możliwość dopuszczenia ich do rywalizacji pod neutralną flagą.

W przeszłości letnie igrzyska olimpijskie odbywały się we francuskiej stolicy dwukrotnie: w latach 1900 i 1924. Tym samym Paryż stanie się drugim miastem, obok Londynu, które zorganizuje letnie igrzyska trzy razy.

Czytaj więcej:

Mo Farah nie wybiera się na igrzyska w Paryżu. Myśli o zakończeniu kariery

Paryż 2024: MKOl krytycznie o groźbie bojkotu igrzysk ze strony Ukrainy

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 29.03.2023
  GBP 5.3302 złEUR 4.6850 złUSD 4.3247 złCHF 4.7012 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama