Menu

Media w USA: Teheran i Waszyngton rozładowały napięcia

Media w USA: Teheran i Waszyngton rozładowały napięcia
Media oceniają, że Trump "nie sygnalizuje dalszych wojskowych ataków". (Fot. Getty Images)
Znajdujące się na krawędzi wojny Iran i USA doprowadziły do rozładowania napięć - oceniają amerykańskie media w pierwszych komentarzach po wczorajszym przemówieniu prezydenta Donalda Trumpa w sprawie ataków Iranu na bazy USA w Iraku.
Reklama

"New York Times" wybija na swoim portalu, że "Trump wycofuje się z kolejnego wojskowego konfliktu z Iranem". "Analitycy ostrzegają, że mimo iż dwie strony odpuściły w kwestii dalszego militarnego starcia w krótkim terminie, to konflikt może równie dobrze rozegrać się w inny sposób" - dodaje, zastrzegając, że "na krawędzi wojny USA i Iran wydają się rozładowywać napięcia".

"Wall Street Journal" ocenia, że Trump "nie sygnalizuje dalszych wojskowych ataków". Gazeta, która postuluje często ostrą politykę wobec Iranu, podkreśla, że prezydent USA stwierdził, że Teheran po atakach "wydaje się wycofywać z konfliktu z USA". Ostrzał przeprowadzony przez Teheran - odnotowuje "WSJ" - "wyglądał na skalibrowany tak, by uniknąć dalszej eskalacji".

O tym, że Iran celowo nie zaatakował amerykańskich żołnierzy pisze w artykule, w którym powołuje się na źródła wojskowe i rządowe, "Washington Post". Dziennik informuje, że Amerykanie "na godziny" przed atakiem zostali przed nim ostrzeżeni. Waszyngton miał otrzymać w sprawie ostrzału Iranu informacje wywiadowcze oraz od irackich władz.

W kilka godzin po ataku władze USA wiedziały, że nikt w nim nie ucierpiał - pisze "Washington Post". "Brak ofiar wytworzył wśród urzędników większą pewność, że Irańczycy mieli na celu publiczny pokaz siły, by zachować twarz w polityce wewnętrznej" - przekazał gazecie anonimowy urzędnik.

Dziennik odnotowuje, że we wtorek Trump miał powiedzieć wojskowym, że nie chce zaczynać wojny z Iranem i opowiada się za zmniejszeniem napięć w relacjach z Teheranem. 

Czytaj więcej:

W nalocie USA zginął generał Iranu. Teheran zapowiada zemstę

Trump: Jeśli Iran zaatakuje Amerykanów, uderzymy w 52 miejscach

Iran rozważa 13 "scenariuszy zemsty" na USA

"Polska jest bezpieczna, nie jesteśmy na pierwszej linii frontu"

Iran ostrzelał bazy USA w Iraku. Zapowiada, że to "pierwszy krok"

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 29.05.2020
  GBP 4.921 złEUR 4.450 złUSD 4.003 złCHF 4.162 zł

  Sport


  Sport

  Reklama