Menu

Media: Wegańska dieta nie jest rozwiązaniem wszystkich problemów

Media: Wegańska dieta nie jest rozwiązaniem wszystkich problemów
Według najnowszych danych, 3,1 mln mieszkańców Wielkiej Brytanii jest na diecie wegetariańskiej. (Fot. Getty Images)
Zwolennicy wegańskiej diety przedstawiają ją jako zdrowszą dla organizmu i mniej szkodliwą dla klimatu na Ziemi alternatywę dla produktów pochodzenia zwierzęcego. Tymczasem sprawa jest bardziej złożona - donosi brytyjski dziennik 'Daily Telegraph'.
Reklama
Reklama

Jak wskazuje gazeta, istnieją przekonujące argumenty, że intensywna hodowla zwierząt jest szkodliwa dla planety i powinniśmy jeść mniej mięsa i nabiału, jeśli chcemy walczyć z globalnym ociepleniem. Specjalny raport na temat zmian klimatycznych, opublikowany w 2019 r. przez Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu (IPCC), zawiera zalecenie dotyczące ograniczenia spożycia mięsa.

Do tego dochodzą argumenty zdrowotne. Mięso i nabiał są niezaprzeczalnie dobrymi źródłami białka i innych składników odżywczych, ale lekarze zalecają ograniczenie jedzenia czerwonego mięsa oraz mięsa przetworzonego ze względu na związek jego spożycia z rakiem jelita. Tłuszcz nasycony, obficie występujący w niektórych mięsach i serach, jest również powiązany z chorobami układu sercowo-naczyniowego - przypomina się w raporcie.

Podkreśla się też, że wegańskie jedzenie nie jest rozwiązaniem wszystkich problemów i nie chodzi tylko o brak smaku, na co często narzekają zwolennicy mięsa i innych produktów pochodzenia zwierzęcego.

"Problem polega na tym, że kiedy coś staje się popularne, na coś panuje moda, ludzie nie myślą o tym w prawidłowy sposób. Wiele osób wierzy, że jeśli można coś kupić, jest to bezpieczne - ludzie jedzą produkty zastępcze, nie sprawdzając różnic" - ocenia Gunter Kuhnle, profesor żywności i nauk żywieniowych na Uniwersytecie w Reading, który wskazuje na przykład mleka.

"Picie mleka sojowego to nie to samo, co picie mleka krowiego - jeśli większość twojego wapnia lub białka pochodzi z mleka i przestawisz się na roślinne, możesz mieć problemy. Zawartość kwasów tłuszczowych jest inna i zawiera ono izoflawony, które mogą zakłócać system hormonalny i mogą być kwestią dla osób z problemami tarczycy" - wyjaśnia.

Jak dodaje "Daily Telegraph", kwestia, czy dieta wegańska jest odpowiednia dla dzieci jest mocno dyskutowana, ale ostatnie badanie pokazujące, że wegańskie dzieci są o 3 cm niższe i mają zmniejszoną gęstość kości sugeruje, że nie jest, choć zarazem mają też niższy poziom "złego" cholesterolu. Zarówno dorośli, jak i dzieci muszą uzupełniać swoją dietę witaminą B12, kwasami omega-3 i wapniem, mówią eksperci.

Jest całkowicie jasne, że hodowla zwierząt powoduje koszty dla środowiska, podobnie jak wyżywienie rosnącej populacji świata. Ale nie wszystkie hodowle zwierząt są równie szkodliwe - dodaje Richard Young z Sustainable Food Trust i hodowca bydła karmionego pastwiskowo. Wskazuje on, że zwierzęta, które jedzą wyłącznie trawę, która rośnie obficie w Wielkiej Brytanii, nie potrzebują importowanej soi lub ziarna, których import również powoduje szkody dla środowiska. Wyjaśnia też, że dane dotyczące emisji metanu przez zwierzęta, co wymieniane jest jako czynnik przyczyniający się do globalnego ocieplenia, "są zawyżone, bo w przeciwieństwie do dwutlenku węgla, który pozostaje w atmosferze na stałe, metan rozpada się w ciągu 10 lat".

Myles Allen, profesor nauk o geosystemie na Uniwersytecie w Oksfordzie wskazuje, że szkody wyrządzone przez emisję metanu są przeszacowane o trzy-cztery razy. Podkreśla też, że metan wytwarzany przez zwierzęta hodowlane w pomieszczeniach jest łatwiejszy do wychwycenia i kontrolowania. Wskazuje, że wzrost emisji metanu w skali świata jest faktycznie niepokojący, ale nie wynika on z hodowli zwierząt, ale z niekonwencjonalnych sposobów wydobycia gazu, takich jak szczelinowanie.

Wyjaśnia, że całkowite wyeliminowanie na świecie hodowli wytwarzających metan przeżuwaczy - owiec, kóz i krów - oznaczało by ograniczenie globalnego wzrostu temperatury - szacowanego na 1,5 stopnia Celsjusza do 2050 r. - o zaledwie 0,1 proc., podczas gdy emisja z powodu paliw kopalnych powoduje wzrost temperatury na świecie o 0,2 C w ciągu dekady.

Czytaj więcej:

Weganie w UK pod ochroną. Sąd uznał, że to "wyznanie filozoficzne"

Badania: Wegetarianie mniej narażeni na ciężki przebieg Covid-19

Rząd UK będzie zachęcał do jedzenia mniej mięsa i nabiału?

  Komentarze
  • Norman
   6 lipca, 19:03

   Czy ktos z vegan pomyslal, ze gdyby wszyscy zywili sie roslinkami, Ziemia nie wyzywila by prawie 8mld ludzi - chyba, ze zbieralibysmy plony 4 razy w roku. Poza tym nie chodujac zwierzat nie mielibysmy nawozu naturalnego a to oznacza mniejsze zbiory

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 22.09.2021
  GBP 5.3828 złEUR 4.6308 złUSD 3.9460 złCHF 4.2789 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama