Menu

Media: Antysemityzm i ksenofobia w sercu UE

Media: Antysemityzm i ksenofobia w sercu UE
Czy antysemityzm na dobre powrócił do Niemiec i Francji? (Fot. Getty Images)
Hiszpańskie i portugalskie media opisując niedawny atak na synagogę w mieście Halle wskazują, że zarówno w Niemczech, jak i w sąsiedniej Francji nasilają się agresje o podłożu antysemickim. Odnotowują też rosnącą ksenofobię w 'sercu Unii Europejskiej'.
Reklama

Media w Hiszpanii wskazywały wczoraj na "odradzającą się" w Niemczech niechęć do emigrantów i przybyszów z innych stron świata. Wskazują, że atak na synagogę, w którym zginęły dwie osoby, dowodzi, że "młoda Republika Federalna Niemiec powraca" poprzez wydarzenie z Halle do okresu Holokaustu.

"El Mundo" twierdzi, że zamach jest uderzeniem w państwo niemieckie, które po 1945 r. porzuciło wyznawany wcześniej antysemityzm i ksenofobię. Madrycka gazeta podkreśla, że pojawiające się opinie o konieczności wyciszania debaty o przeszłości i stałego przypisywania Niemcom winy za grzechy z okresu II wojny światowej są nieuzasadnione.

"Wczorajszy dzień jest kolejnym ostrzeżeniem: Kto zapomina, ten jest skazany na to, że przeszłość powróci ze swoim terrorem, przestępstwami oraz tonami krwi" - ocenił "El Mundo".

Zamachowiec z Halle miał zaledwie 27 lat i był zagorzałym zwolennikiem nazizmu. (Fot. Getty Images)

Hiszpańska gazeta oskarża też niemieckie władze o brak odpowiednich środków bezpieczeństwa podczas środowego święta Jom Kipur przed synagogą w Halle. Rzuca też podejrzenie na "kogoś" z szeregów policji o możliwym "współdziałaniu" z agresorem. Dziennik przypomina, że właśnie w dniu ataku przed żydowską świątynią zabrakło powszechnych tam zazwyczaj patroli policyjnych.

Z kolei dziennik " ABC" wskazuje, że ksenofobia i antysemityzm nasilają się także w sąsiedniej Francji. Odnotowuje, że "radykalne grupy uznają prezydenta Emmanuela Macrona za osobę powiązaną z żydowskimi kapitalistami".

"Według oficjalnych statystyk w 2018 r. liczba przypadków antysemityzmu powiększyła się we Francji do 541, czyli wzrosła o 74 proc. wobec wcześniejszego roku" - wskazał "ABC".

Z kolei portugalska telewizja publiczna RTP zwraca uwagę, że pomimo pierwszych wątpliwości co do autorstwa zamachu, nagrania z kamer ulicznych oraz kamery umieszczonej na kasku ujętego mężczyzny dowodzą, że za napaścią w Halle stoi niemiecki sympatyk nazizmu.

W Niemczech żyje obecnie ok. 250 tys. Żydów. (Fot. Getty Images)

Portugalska telewizja publiczna twierdzi, że zamachowiec prawdopodobnie nie działał w pojedynkę, a śledczy już pracują nad ustaleniem nazwisk wspólników 27-letniego Niemca.

Komentatorzy z Portugalii przypominają, że w ostatnich latach dochodziło w Niemczech do wielu wydarzeń o podłożu ksenofobicznym. Jednym z nich był atak uzbrojonej grupy niemieckich neonazistów przeciwko 8 pracownikom budowlanym z Portugalii, do którego doszło w Berlinie. Ranni od cięć nożami imigranci zarobkowi powrócili do kraju po zaledwie tygodniu pobytu w Niemczech.

Przedwczoraj 27-letni neonazista Stephan Balliet próbował wedrzeć się do synagogi w Halle. Po nieudanej próbie sforsowania drzwi świątyni otworzył ogień do ludzi na ulicy. Dwie osoby zginęły, a dwie zostały ranne. Napastnik został po pościgu schwytany przez policję.

Czytaj więcej:

Brexit: Dzieci imigrantów z UE zastraszane i dręczone w brytyjskich szkołach

Papież: Ksenofobia to choroba, kto wznosi mury, zostaje sam

Niemcy: W internecie znaleziono "manifest" zamachowca z Halle

  Komentarze
  • Leon zawodowiec
   11 października 2019, 12:05

   mam wrazenie ze zydow nikt nie lubi na swiecie ,czy wie ktos czy to prawda i dlaczego

  • Marek
   11 października 2019, 12:59

   I bardzo dobrze chociaz zbyt pozno !!!

  • Czytelnik anonimowy
   11 października 2019, 13:05

   Tak wiem przez takich debili jak ty Leon którym został wbity antysemityzm do tego pustego łba.

  • Wtorek
   11 października 2019, 15:44

   do czytelnik anonimowy:
   przestań obrażać innych czytelników!
   nikomu antysemityzm nie został wbity a opinie krążące w różnych kręgach są odzwierciedleniem żydowskiego zaangażowania w rożnych środowiskach.
   Polacy łamią utarte latami o nich stereotypy, natomiast żydzi w każdej krytycznej wypowiedzi od razu szukają holokaustu!
   Na marginesie naród żydowski został największym wygranym II WS i jakoś o tym się głośno nie mówi!
   ... bo nie wypada..?? przecież to prawda!

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 04.08.2020
  GBP 4.883 złEUR 4.406 złUSD 3.736 złCHF 4.081 zł

  Sport


  Sport

  Reklama