Menu

May ogłasza datę rezygnacji: "Żałuję, że nie zrealizowałam Brexitu"

May ogłasza datę rezygnacji: "Żałuję, że nie zrealizowałam Brexitu"
Theresa May podczas swojego dzisiejszego emocjonalnego wystąpienia, podczas którego ogłosiła, że 7 czerwca odchodzi ze stanowiska premiera Wielkiej Brytanii. (Fot. Getty Images)
Brytyjska premier Theresa May ogłosiła dzisiaj datę rezygnacji ze stanowiska, co ma nastąpić 7 czerwca. Otworzy to drogę do wyboru nowego lidera Partii Konserwatywnej i szefa rządu, któremu przyjdzie podjąć próbę rozwiązania przeciągającego się kryzysu politycznego.
Reklama

"Jest i zawsze będzie powodem głębokiego żalu, że nie byłam w stanie zrealizować Brexitu" - oświadczyła  brytyjska premier Theresa May, zapowiadając na 7 czerwca rezygnację ze stanowiska szefowej Partii Konserwatywnej, a w konsekwencji także szefowej rządu.

Oznajmiła, że po trzykrotnym odrzuceniu proponowanego przez nią porozumienia w sprawie opuszczenia UE przez Wielką Brytanię stało się dla niej jasne, że "w najlepszym interesie tego kraju" leży zmiana na stanowisku premiera.

May pozostanie na urzędzie premiera do czasu zakończenia procesu wyboru nowego lidera ugrupowania, który potrwa prawdopodobnie od czterech do sześciu tygodni. Najpierw posłowie zawężą listę kandydatów do dwóch, a ostateczna decyzja należeć będzie do 125 tys. członków Partii Konserwatywnej.

Informacja o spodziewanej decyzji May znalazła się na pierwszych stronach niemal wszystkich dzisiejszych gazet w Wielkiej Brytanii.

Według stanu na dzisiaj, May pozostaje trzecim najkrócej urzędującym premierem w powojennej historii Wielkiej Brytanii, wyprzedzając jedynie Sir Aleca Douglasa-Home'a i Sir Anthony'ego Edena. By wyprzedzić laburzystę Gordona Browna, który rządził w latach 2007-2010 i zajmuje trzecie miejsce - brakuje jej ledwie pięciu dni, o które urzędowała dłużej.

Nowy lokator Downing Street będzie miał za zadanie rozwiązać trwający kryzys polityczny ws. wyjścia z Unii Europejskiej, najlepiej przed obecnym terminem opuszczenia UE wraz z końcem października br.

Wśród głównych faworytów do zwycięstwa w dwustopniowym procesie wyboru nowego lidera - najpierw wśród posłów, a następnie przedstawiając finałową dwójkę kandydatów 125 tys. członków Partii Konserwatywnej - są wymieniani: zdecydowanie prowadzący w sondażach były minister spraw zagranicznych Boris Johnson, były minister ds. Brexitu Dominic Raab oraz obecny szef dyplomacji Jeremy Hunt.

Potencjalnych kandydatów będzie jednak prawdopodobnie więcej: swoje kandydatury sugerowali w ubiegłych tygodniach także m.in. minister spraw wewnętrznych Sajid Javid, minister pracy i emerytur Amber Rudd, a także była szefowa klubu parlamentarnego i liderka Izby Gmin Andrea Leadsom, która w 2016 roku przegrała z May w walce o objęcie pozycji po rezygnującym Davidzie Cameronie.

  Komentarze
  • Al
   24 maja 2019, 11:37

   Nie była zła. Ten po niej będzie gorszy, kto ktokolwiek to będzie. W tym kraju niema osoby, która mogła by być premierem; same pacynki zależne od arystokracji lub szaleniec Corbyn.

  • 1234
   24 maja 2019, 11:42

   Ja jej nigdy nie lubialem ale obawiam się jej następcy. Przoduje Boris. Oj może być bardzo ciekawie. Dalej wszystko możliwe, z przewaga na twardy brexit !!! Zobaczymy co teraz wykabinuja !!

  • Ja
   24 maja 2019, 11:48

   Teraz to dopiero wybiora strach sie bac 😣 Ona bylo nawet ok

  • Kubuś Puchatek
   24 maja 2019, 12:24

   Była jak Nikodem Dyzma, pojawiła się z nikąd na salonach, pełna pomysłów i skończyła karierę w cieniu skandali i porażek..⏳⏳⏳. 😂 😂 😂


  • Pan Jan
   24 maja 2019, 13:07

   Następnym prime ministerium bedzie Sadik Mohammed Khan, którego zadaniem bedzie wywalic wszystkich Europejczyków i zastąpić uchodźcami z Pakistanu itp. A Anglicy jak sie im nie bedzie podobać to do Cale do obozów imigracyjnych

  • Xax
   24 maja 2019, 13:19

   No nareszcie, ani troche mi jej nie żal heh

  • Ann
   24 maja 2019, 13:56

   Oj to nie dobrze dla nas.Nastepca na pewno nie bedzie lagodniejszy skoro wszystkie plany May odrzucono a wiele z nich bylo ok wocem imigrantow.

  • Londonist
   24 maja 2019, 14:08

   Tak wlasnie rozpadajaca sie EU (Jewropa) niszy nieposluszne rzady ktore nie chca dobrze dla SWOJEGO kraju. Jak wprowadza w Polsce Euro - dopiero zobaczycie co to bieda z nedza.

  • Leon
   24 maja 2019, 14:09

   No wreszcie zrozumiala ze jest do niczego jedynie na zmywak !!!

  • Emi
   24 maja 2019, 14:21

   Nareszcie odeszła zdrajczyni demokracji w UK, kupiona przez UE...

  • Do greg ber
   24 maja 2019, 14:39

   Otrzasnij sie oszolomie

  • Lulubej mocny
   24 maja 2019, 14:45

   No to teraz die kupie kRedki i laleczki do zabawyjak BoJO (Boris) zostanie premierem to mu muszę wysłać na Downing Streeet10 takizestawik bo wszystko ponad to będzie przeRastalo go intelektualnie

  • Czytelnik anonimowy
   24 maja 2019, 15:51

   szkoda ze nie zabierze ze soba farage i borysa.

  • JK
   24 maja 2019, 16:47

   Czy wogole sa gdzies normalni politycy w jakimkolwiek kraju hahaha NIE MA

  • Tomek
   24 maja 2019, 17:03

   Zrozumiała w końcu że, nie zapisze się w kartach historii kto wyprowadził załamany rudy i ciapaty kraj z UE ,kup se ciągnik i wracaj na wieś.

  • Obivankanobi
   24 maja 2019, 18:53

   Obawiam się, że będzie twardy Brexit i to szybciej niż 31.10.2019 jak wejdzie BoJo to deliver no matter how it will cost.
   Good luck

  • Przemko
   24 maja 2019, 23:53

   nieudolna babo - pługiem cię nie było można odciągnąć od władzy i koryta! spartoliłaś brexit wręcz koncertowo! nawet na tle kompletnych miernot wśród tzw. elyt ełropejskich wyróżniałaś się nieudolnością.tak to jest jak się babom pozwala na coś więcej niż pracę w kuchni....

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 24.02.2020
  GBP 5.129 złEUR 4.302 złUSD 3.977 złCHF 4.054 zł

  Sport


  Reklama