Menu

May o atakach na Sri Lance: "To naprawdę przerażające"

May o atakach na Sri Lance: "To naprawdę przerażające"
May: "Musimy wspólnie dbać o to, aby nikt nigdy nie musiał praktykować swojej wiary w strachu". (Fot. Getty Images)
Premier Wielkiej Brytanii Theresa May i szef brytyjskiego MSZ Jeremy Hunt potępili dzisiejsze zamachy terrorystyczne na kościoły i hotele na Sri Lance. Oboje wskazali walkę z prześladowaniem chrześcijan na świecie jako jeden ze swoich priorytetów.
Reklama

Co najmniej 207 osób zginęło, a 450 odniosło obrażenia w serii wybuchów, do których doszło w dzisiaj w kościołach i hotelach na Sri Lance -  byłej brytyjskiej kolonii.

"Akty przemocy wobec kościołów i hoteli na Sri Lance są naprawdę przerażające. Kieruję moje najgłębsze wyrazy współczucia do osób, które ucierpiały w tym tragicznym czasie. Musimy wspólnie dbać o to, aby nikt nigdy nie musiał praktykować swojej wiary w strachu" - zaznaczyła May.

W podobnym tonie wypowiedział się Hunt, który podkreślił na Twitterze, że jest "zszokowany i zasmucony" atakami. "Szczególnie niegodne jest atakowanie tych, którzy zgromadzili się, by obchodzić Niedzielę Wielkanocną. W modlitwach łączę się z ofiarami i ich rodzinami, a także z tymi, którzy pomagają w odpowiedzi na te zamachy" - napisał.

Brytyjski wysoki komisarz (ambasador Wielkiej Brytanii) na Sri Lance James Dauris ujawnił dzisiaj po południu, że według wstępnych ustaleń, wśród poszkodowanych znaleźli się także Brytyjczycy. Zaznaczył jednak, że nie jest w stanie potwierdzić informacji na temat ich liczby ani ich obrażeń.

W serii eksplozji zginęło co najmniej 207 osób. (Fot. Getty Images)

Walka z prześladowaniami religijnymi chrześcijan jest elementem szerszego programu politycznego premier Theresy May, która jest córką anglikańskiego pastora.

Dzisiaj Downing Street opublikowało nagranie wielkanocnych życzeń May, w których premier ostrzegała, że "dla wielu chrześcijan na całym świecie, proste akty wiary mogą ściągnąć na nich olbrzymie niebezpieczeństwo". Jak przypomniała, jej rząd rozpoczął w ubiegłym roku pracę nad raportem dotyczącym stanu prześladowań chrześcijan na świecie i powołał w tym celu specjalną komisję.

W gazecie "Mail on Sunday" Hunt opublikował komentarz do tematu walki z prześladowaniem chrześcijan, przypominając m.in. zamachy na koptyjską katedrę w Aleksandrii w Egipcie z 2017 roku oraz na kościół na Filipinach w styczniu br. "Świat był słusznie zszokowany pożarem, który zniszczył katedrę Notre Dame w Paryżu, ale w zbyt wielu częściach świata giną nie tyle budynki, co same wspólnoty wiernych" - ostrzegał.

Hunt w szczególności zwrócił uwagę na drastyczny spadek liczby chrześcijan na Bliskim Wschodzie, gdzie na początku XX wieku stanowili oni około 20 proc. ludności regionu, a obecnie jedynie 5 proc.

Dodał, że w ciągu Wielkiego Postu wysłał 40 listów do liderów prześladowanych społeczności chrześcijańskich na świecie, zapewniając ich o wsparciu brytyjskiego rządu i społeczeństwa.

Według organizacji Open Doors, ok. 245 mln chrześcijan zmaga się co roku z prześladowaniami, a w ubiegłym roku z tego powodu około 4 tys. osób zginęły. Zgodnie z ustaleniami ośrodka Pew Research Centre, w 2016 roku chrześcijanie byli dyskryminowani lub nękani w 144 krajach świata. 

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 13.08.2020
  GBP 4.865 złEUR 4.401 złUSD 3.718 złCHF 4.089 zł

  Sport


  Sport

  Reklama