Matury w Europie inne niż przed pandemią
Na Litwie podstawowe dwa egzaminy maturalne - z języka litewskiego i literatury oraz matematyki - w tym roku będą wydłużone o 15 minut. Pomimo zdalnego nauczania z powodu pandemii zadania na egzaminach nie będą łatwiejsze - zapowiedziała 12 kwietnia Ruta Krasauskiene, dyrektor Narodowej Agencji Edukacji (NSA).
Według Krasauskiene uwzględniono fakt, że uczniowie w trakcie nauki nie mieli możliwości wykonywania prac laboratoryjnych podczas lekcji przyrodniczych, więc zadania egzaminacyjne przygotowywane są w oparciu o wiedzę teoretyczną.
W związku z pandemią ukraiński parlament zwolnił z obowiązkowych egzaminów uczniów, którzy nie planują iść na studia, oraz tych którzy są zadowoleni z ocen, jakie wystawiano im na przestrzeni roku. Uczniowie, którzy mają zamiar ubiegać się o miejsca na uczelniach albo chcieliby poprawić swoje oceny, mają możliwość podejścia do końcowych egzaminów. Będzie im mierzona temperatura i muszą mieć na sobie maseczki ochronne.
Na Węgrzech w sali egzaminacyjnej będzie mogło przebywać najwyżej 10 osób jednocześnie, z zachowaniem bezpiecznej odległości. Przed wejściem do szkół trzeba będzie odkazić ręce i poddać się zmierzeniu temperatury. W przypadku wychowania fizycznego trzeba będzie zdać egzamin ustny i praktyczny.
W Portugalii egzaminy końcowe w szkołach średnich przeprowadzone zostaną z ponad tygodniowym opóźnieniem w stosunku do lat sprzed pandemii i odbędą się w dwóch fazach: w lipcu oraz we wrześniu. Łącznie będą trwały o tydzień krócej niż w poprzednich latach.
W Hiszpanii z powodu pandemii skrócono nieznacznie dni organizacji egzaminów końcowych w szkołach średnich, tzw. EBAU, jednak w przeciwieństwie do minionego roku wszystkie regiony zobowiązały uczniów do osobistego stawienia się na miejscu. W zdecydowanej większości wspólnot autonomicznych egzaminy będą trwały przez trzy dni. Wyjątkiem są Katalonia, Madryt i Wyspy Kanaryjskie, gdzie będą przeprowadzane przez cztery dni. Pierwsza faza egzaminów odbędzie się w czerwcu; druga z małymi wyjątkami w lipcu.
We Włoszech matury odbędą się tradycyjnie w czerwcu i przebiegną w podobny sposób jak w pierwszym roku epidemii: będzie to jeden długi egzamin ustny ze wszystkich przedmiotów. Zrezygnowano z egzaminów pisemnych, ale maturzysta będzie musiał przygotować wcześniej pracę na temat uzgodniony z nauczycielami.
W 2020 roku matura odbywała się w ścisłym reżimie sanitarnym: maturzysta siedział w dużej sali w odległości kilku metrów od komisji złożonej ze znanych mu nauczycieli oraz osoby z zewnątrz. Na stolikach abiturientów znajdowała się przegroda z pleksiglasu; obowiązkowa była maseczka i jednorazowe rękawiczki. Stopień z matury był wystawiany na podstawie tego egzaminu oraz średniej ze wszystkich lat nauki.
W Finlandii egzaminy odbyły się jak zawsze w połowie marca. Według władz oświatowych tegoroczna sesja wiosenna, trzecia już sesja maturalna zorganizowana w trakcie pandemii, przebiegła "dobrze" pod względem wytycznych i obostrzeń koronawirusowych. Z powodu epidemii podjęto decyzję o zwiększeniu liczby dni egzaminacyjnych z dwóch na cztery. W trakcie egzaminów abiturientom zalecano używanie maseczek ochronnych, nie był to jednak obowiązek.
Z kolei w Anglii, Walii i Szkocji egzaminy końcowe nie odbędą się i to nauczyciele będą wystawiać końcowe oceny.
W zeszłym roku po odwołaniu egzaminów i wystawieniu ocen na podstawie dotychczasowych osiągnięć wzrosła średnia ocen z egzaminów końcowych. "The Guardian" przewiduje, że w tym roku sytuacja ta powtórzy się, ponieważ nauczyciele będą oceniać uczniów według różnych kryteriów, nie wiedząc, w jaki sposób inne szkoły będą podejmować swoje decyzje. Rząd zapowiedział, że sytuacja żadnego z uczniów nie powinna pogorszyć się przez pandemię, co zachęca do łagodniejszego oceniania - ocenia dziennik.
Nauczyciele powinni spotkać się osobno z każdym uczniem i wyjaśnić powody swojej decyzji, a młodzież ma prawo do odwołania się.
W Niemczech matury odbędą się na zasadach ustalanych przez kraje związkowe. W Hamburgu na przykład czas egzaminów zostanie wydłużony o pół godziny, a zakres tematów obejmie połowę materiału, z kolei w Hesji matura została przesunięta o pięć tygodni.
We Francji jedną trzecią ocen będzie stanowić tzw. ocena ciągła na podstawie wyników nauki z trzech ostatnich semestrów. W ubiegłym roku po raz pierwszy w historii zrezygnowano całkowicie z egzaminów i zastąpiono maturę ocenami ciągłymi z poprzednich semestrów nauki. W tym roku egzaminy do liceów zostaną przeprowadzone z mniejszej ilości materiału z uwagi na zdalne nauczanie na wiosnę, które trwało dwa miesiące.
Czytaj więcej:
Matury 2020: W tym roku po raz pierwszy również za granicą
Matury w czasie pandemii? W UK odwołane, we Włoszech jeden egzamin
Szkoły w Europie: Stopniowy powrót do nauki stacjonarnej, wiele placówek wciąż zamkniętych