Menu

Masowe aresztowania Świadków Jehowy w Rosji

Masowe aresztowania Świadków Jehowy w Rosji
Zarekwirowano komputery, telefony i "literaturę ekstremistyczną". (Fot. Getty Images)
Rosyjskie władze poinformowały o kolejnych aresztowaniach Świadków Jehowy, nazajutrz po skazaniu na sześć lat kolonii karnej obywatela Danii za udział w tej organizacji uważanej w Rosji za ekstremistyczną. Jej działalność jest tu zakazana od 2017 r.
Reklama

Według ministerstwa spraw wewnętrznych, dwie oddzielne grupy Świadków Jehowy aresztowano w Mordowii w centralnej części Rosji oraz w Jugrze w Chanty-Mansyjskim Okręgu Autonomicznym na zachodzie Syberii. Zarekwirowano też komputery, telefony i "literaturę ekstremistyczną"; nie sprecyzowano jednak, ile osób łącznie zatrzymano.

Liczebność członków tej wspólnoty wyznaniowej w Rosji szacowana jest na ok. 175 tys. osób. Na wniosek ministerstwa sprawiedliwości została ona uznana w kwietniu 2017 roku przez sąd najwyższy tego kraju za organizację ekstremistyczną i zakazano jej działalności.

W środę sąd w mieście Orzeł w zachodniej Rosji skazał 40-letniego Duńczyka, Dennisa Christensena, na sześć lat kolonii karnej za ekstremizm. Według sądu, Christensen "wykorzystywał swój autorytet lidera duchownego" i "umożliwiał działanie organizacji, wiedząc wcześniej o tym, że jest zakazana".

Unia Europejska zaapelowała o jego "niezwłoczne i bezwarunkowe" uwolnienie. Szef duńskiego MSZ Anders Samuelson uznał za "niemożliwe do przyjęcia, że Świadkowie Jehowy zostali uznani w Rosji za organizację ekstremistyczną i zakwalifikowani w tej samej kategorii co brutalne organizacje terrorystyczne".

Rzeczniczka ambasady USA w Rosji Andrea Kalan napisała na Twitterze, że jest "głęboko zaniepokojona" skazaniem Duńczyka. Zaapelowała do rosyjskich władz o "poszanowanie wolności przekonań".

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, pytany o sprawę Christensena, przypomniał, że "działalność Świadków Jehowy jest w Rosji nielegalna". "Choć świadom tego zakazu, pan Christensen, obywatel duński, kontynuował swoją działalność i działał w interesie tej organizacji" - oświadczył dziennikarzom.

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 18.01.2021
  GBP 5.100 złEUR 4.547 złUSD 3.770 złCHF 4.229 zł

  Sport


  Sport

  Reklama