Menu

Marsz zwolenników niepodległości Walii w Cardiff

Marsz zwolenników niepodległości Walii w Cardiff
Niedawno badania ujawniły, że 12 procent mieszkańców Walii chciałoby niepodległości ich kraju. (Fot. Getty Images)
Około trzy tysiące osób demonstrowało w Cardiff w marszu wzywającym do niepodległości Walii. Jego organizatorzy utrzymują, że to pierwsze takie wydarzenie w historii Walii i uważają, że poparcie dla idei niepodległości wzrasta z powodu Brexitu.
Reklama

Demonstrujący zgromadzili się wczoraj pod ratuszem w Cardiff. Z tego miejsca wyruszyli w przemarsz ulicami miasta. Ich pochodowi towarzyszyła tradycyjna celtycka muzyka; idąc wielu demonstrantów wymachiwało walijskimi flagami z czerwonym smokiem na biało-zielonym tle. Marsz zakończył walijski hymn.

Organizatorzy utrzymują, że to pierwsza taka demonstracja w historii Walii. Mają też nadzieję, że zapoczątkuje ona całą serie proniepodległościowych marszów.

Marsz przeszedł przez centrum stolicy Walii - Cardiff. (Fot. Getty Images)

Lider Walijskiej Partii Narodowej (Plaid Cymru) Adam Prices zwracał uwagę podczas zgromadzenia, że problemy Walii łatwiej rozwiązywać na miejscu, a nie za pośrednictwem Londynu. "Przez lata nasze pragnienie zobaczenia niepodległej Walii wydawało się odległe. Bieg wydarzeń się zmienia; marsze są liczniejsze, a głosy donioślejsze" - oznajmił.

Argumentował też, że "dekady zaniedbań Westminsteru spowodowały biedę". "Jedna trzecia naszych dzieci żyje we względnym ubóstwie, a rzut okiem na chaos związany z Brexitem wystarcza, by zobaczyć że Westminster nie nadaje się do zarządzania czy reprezentowania Walii" - ocenił.

Położona nad Morzem Irlandzkim Walia to jeden z czterech podmiotów administracyjno-ustrojowych Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. W referendum dotyczącym Brexitu w 2016 roku większość Walijczyków poparło wyjście Wielkiej Brytanii z UE; w Cardiff więcej głosujących opowiedziało się jednak za pozostaniem we Wspólnocie.

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 03.04.2020
  GBP 5.216 złEUR 4.579 złUSD 4.240 złCHF 4.340 zł

  Sport


  Reklama