Menu

Maki i dwie minuty ciszy: Wielka Brytania oddaje hołd swoim bohaterom

Maki i dwie minuty ciszy: Wielka Brytania oddaje hołd swoim bohaterom
Królowa Elżbieta i księżna Kate. (Fot. Twitter/@InStyle)
Członkowie brytyjskiej rodziny królewskiej, politycy i weterani złożyli dzisiaj hołd żołnierzom poległym w czasie obu wojen światowych oraz w późniejszych konfliktach. O godz. 11:00 ich pamięć uczczono w całym kraju dwiema minutami ciszy.
Reklama

Przypadający 11 listopada, w rocznicę zakończenia I wojny światowej, Dzień Pamięci (Remembrance Day) oraz Niedziela Pamięci (Remembrance Sunday), która obchodzona jest w drugą niedzielę listopada, to jedno z najważniejszych świąt w brytyjskim kalendarzu.

Jego najbardziej charakterystycznym elementem są symboliczne czerwone maki, początkowo papierowe, a teraz często też znaczki wpinane w ubrania, ze sprzedaży których dochód przekazywany jest dla znajdujących się w potrzebie byłych żołnierzy i ich rodzin.

Główne uroczystości, jak co roku, odbywają się pod pomnikiem The Cenotaph w londyńskiej dzielnicy Westminster, upamiętniającym nieznanych z nazwiska poległych żołnierzy. Dokładnie o godz. 11:00 salwa armatnia dała sygnał do rozpoczęcia dwóch minut ciszy, po czym brytyjski następca tronu, książę Karol złożył pod pomnikiem wieniec w imieniu królowej Elżbiety, która obserwowała uroczystość z balkonu.

W obchodach biorą udział także inni członkowie rodziny królewskiej, w tym synowie Karola - książę William i książę Harry z małżonkami, a także wszyscy żyjący byli premierzy Wielkiej Brytanii - John Major, Tony Blair, Gordon Brown, David Cameron i Theresa May.

Również aktualny premier Boris Johnson oraz liderzy pozostałych głównych partii politycznych - Jeremy Corbyn z Partii Pracy i Jo Swinson z Liberalnych Demokratów przerwali kampanię przed wyznaczonymi na 12 grudnia wyborami do Izby Gmin, by oddać hołd poległym żołnierzom.

Na koniec uroczystości ulicą Whitehall, przy której znajduje się The Cenotaph oraz siedziby wielu ministerstw i budynków rządowych, przeszła parada weteranów. Wzięło w niej udział ok. 10 tys. byłych żołnierzy. Jej najstarszym uczestnikiem będzie 104-letni, niewidomy już Ron Freer, weteran II wojny światowej.

Czytaj więcej:

Wielka Brytania obchodzi 100-lecie zakończenia I wojny światowej

Biegiem na Monte Cassino Polacy oddali hołd żołnierzom gen. Andersa

Polski weteran "nigdy nie zapomni" ataku aliantów na Niemcy

  Komentarze
  • Adrian
   11 listopada 2019, 00:59

   takiej hipokryzij to chyba nie ma nigdzie indziej najpierw banda wysysla ludzi na wojny a pozniej na pokaz ich oplakuje to sie powinno nazywac dzien hiopokryzij a nie udawanej pamieci

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 27.01.2020
  GBP 5.071 złEUR 4.268 złUSD 3.873 złCHF 3.991 zł

  Sport


  Reklama