Menu

MSZ: Polska zaniepokojona rozpoczęciem operacji tureckich sił zbrojnych w Syrii

MSZ: Polska zaniepokojona rozpoczęciem operacji tureckich sił zbrojnych w Syrii
Tureckie siły zbrojne zostały na miejscu ciepło powitane przez mieszkańców. (Fot. Getty Images)
Polska jest zaniepokojona rozpoczęciem operacji tureckich sił zbrojnych w północno-wschodniej Syrii - przekazał polski MSZ. Resort dyplomacji nad Wisłą wyraził nadzieję, że trwająca operacja zakończy się jak najszybciej.
Reklama

Siły zbrojne Turcji rozpoczęły atak na północno-wschodnią Syrię, po wycofaniu wojsk amerykańskich z tego obszaru, co utorowało drogę do tureckiego uderzenia na syryjskie siły kurdyjskie o nazwie Ludowe Jednostki Samoobrony (YPG), sprzymierzone z USA. Turcja zamierza utworzyć wzdłuż swojej granicy z Syrią "strefę bezpieczeństwa", wolną od kurdyjskiej milicji. Ofensywa została powszechnie potępiona na świecie.

"Polska jest zaniepokojona rozpoczęciem operacji tureckich sił zbrojnych w północno-wschodniej Syrii. Obawiamy się, że może ona wpłynąć negatywnie na stabilność regionu, próby wypracowania rozwiązania pokojowego prowadzone pod egidą ONZ, jak również przyczynić się do dalszego pogorszenia sytuacji humanitarnej" - twierdzi w oświadczeniu MSZ.

Interwencja zbrojna Turcji została potępiona m.in. przez USA. (Fot. Getty Images)

"Mając świadomość uzasadnionych interesów Turcji w sferze bezpieczeństwa mamy nadzieję, że trwająca operacja zakończy się jak najszybciej, a działania prowadzone będą przy poszanowaniu międzynarodowego prawa humanitarnego. Liczymy, że nie zagrożą one również postępowi osiągniętemu przez Globalną Koalicję do Walki z DAESH" - dowiadujemy się z oświadczenia resortu spraw zagranicznych.

Jak zaznaczono, "Polska niezmiennie stoi na stanowisku, że trwałe rozwiązanie konfliktu w Syrii może zostać osiągnięte wyłącznie w drodze procesu politycznego, zgodnie z rezolucją RB ONZ nr 2254 i Komunikatem Genewskim z 2012 r." 

Czytaj więcej:

ISIS bierze odpowiedzialność za zamachy w Tunezji

"Swatka ISIS" chce wrócić do Londynu

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 29.09.2020
  GBP 5.052 złEUR 4.583 złUSD 3.923 złCHF 4.250 zł

  Sport


  Sport

  Reklama