Menu

MSZ: Polacy dalej mogą liczyć na wsparcie w powrotach

MSZ: Polacy dalej mogą liczyć na wsparcie w powrotach
Tysiące Polaków wróciło do Polski dzięki pomocy UE, o którą aplikował polski rząd. (Fot. Getty Images)
Konsulowie będą wspierać Polaków w powrocie na pokładach samolotów wysyłanych przez inne państwa unijne - poinformowało na Twitterze Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
Reklama

Resort spraw zagranicznych przypomniał na Twitterze, że akcja "Lot do Domu" dobiega końca. Jak dodał, Polscy konsulowie nie ustają w pomocy Polakom na całym świecie. "Konsulowie będą wspierać Polaków w powrocie na pokładach samolotów wysyłanych przez inne państwa unijne" - poinformowało MSZ.

Ponadto jak dodano do wpisu, "konsulowie podejmują działania wspierające Polaków, którzy chcą wrócić do Polski oraz udzielają szczegółowych informacji o specjalnych regulacjach wprowadzonych w związku z epidemią, możliwościach przemieszczania się na terenie danego kraju, dostępności służby zdrowia i opieki medycznej, możliwościach noclegów oraz organizacjach wolontariuszy wspierających potrzebujące osoby".

Jak informowało wcześniej MSZ, dziś odbyły są loty do kraju z Bergen (Norwegia), Dublina (Irlandia), (Wielka Brytania), Londynu i Saint Helier na wyspie Jersey (Wielka Brytania), Pragi (Czechy), Sztokholmu (Szwecja) i Zurychu (Szwajcaria).

Operacja "Lot do Domu" trwała od 15 marca, aby w związku z światową pandemią koronawirusa umożliwić powrót do domu polskim obywatelom i uprawnionym do tego cudzoziemcom. W jej ramach organizowane były rejsy czarterowe z różnych regionów świata.

Jak informował minister szef KPRM Michał Dworczyk akcja zakończy się dzisiaj, jednak pojedyncze loty na mniejszą skalę będą się nadal odbywały.

Za powrót do Polski podróżujący płacili zryczałtowaną stawkę – od 400 do 800 zł w granicach Europy i 1600-2400 zł za przelot dalekiego zasięgu. Pozostałą kwotę dopłaca LOT-owi polski rząd, który to z kolei pozyskuje na to fundusze od UE.

Czytaj więcej:

Już ponad 25 tys. pasażerów wróciło "LOT-em do domu"

"LOT do Domu": Dzisiaj rejsy m.in. z Londynu i Edynburga

Dzisiaj 9 lotów do Warszawy w ramach akcji "Lot do domu"

Jersey: Około stu Polaków ewakuowanych w ramach akcji "LOT do Domu"

  Komentarze
  • ToloBolo
   5 kwietnia, 20:32

   Nigdy w zyciu

  • Bobo
   6 kwietnia, 15:06

   no to pl zrobila interes zycia sciagnela ponad 50000 ludzi skasowala a eu i tak odda pl eurosy tak sie zarabia jawnie na ludzkiej krzywdzie!!! cos dodac czy ujac!!!

  • Barbara
   6 kwietnia, 19:53

   Gdzie można się dowiedzieć o kolejnych lotach do Polski?

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 22.05.2020
  GBP 5.054 złEUR 4.523 złUSD 4.150 złCHF 4.269 zł

  Sport


  Sport

  Reklama