Menu

MŚ we wspinaczce sportowej: Aleksandra Mirosław obroniła tytuł

MŚ we wspinaczce sportowej: Aleksandra Mirosław obroniła tytuł
W ubiegłym roku jako Aleksandra Rudzińska, a w tym - jako Aleksandra Mirosław, Polka została mistrzynią świata. (Fot. Getty Images)
Aleksandra Mirosław zdobyła w japońskim Hachioji złoty medal mistrzostw świata we wspinaczce sportowej na czas. Polka, która najlepsza była także przed rokiem w Innsbrucku, w finale czasem 7,13 ustanowiła rekord kraju.
Reklama

W finale Mirosław, która rok temu startowała pod panieńskim nazwiskiem Rudzińska, pokonała Chinkę Di Niu. Rezultat Polki był tylko o 0,03 s słabszy od rekordu świata.

25-letnia lublinianka od początku dzisiejszej rywalizacji imponowała formą. Już w kwalifikacjach miała najlepszy rezultat, a przebrnąć je udało się także czterem pozostałym Polkom - wicemistrzyni świata sprzed roku Annie Brożek, Patrycji Chudziak, Natalii Kałuckiej i jej siostrze Aleksandrze.

W 1/8 finału Brożek przegrała z rekordzistką świata Chinką YiLing Song i sklasyfikowano ją na 11. miejscu. Na tym etapie odpadła również, 10. ostatecznie, Natalia Kałucka, która musiała uznać wyższość późniejszej finalistki - Niu.

Mirosław fazę pucharową rozpoczęła od pokonania Chinki MingWei Ni, a w ćwierćfinale była szybsza od Chudziak, sklasyfikowanej na siódmej pozycji. Piąta natomiast była Aleksandra Kałucka, która także nie sprostała Song.

Rodaczki w starciu z rekordzistką globu w półfinale pomściła Mirosław. 15-metrową wspinaczkę lepiej zaczęła Chinka, która po 1/3 dystansu miała 0,34 s przewagi. Song w końcówce odpadła jednak od ściany. Później poważny błąd popełniła także w walce o brązowy medal, który przypadł Francuzce Anouck Jaubert.

Aleksandra z Anną Brożek (po prawej). (Fot. Getty Images)

Mirosław prezentowała wysoki, wyrównany poziom. Była niemal bezbłędna, a w ćwierćfinale i półfinale notowała ten sam czas co do tysięcznej części sekundy - 7,337. W finale, gdyby miała nieco lepszą reakcję startową, ustanowiłaby także rekord świata. Sobotni sukces umożliwił jej start w kombinacji i walkę o olimpijską kwalifikację.

W przyszłym roku w Tokio wspinaczka sportowa zadebiutuje bowiem w programie igrzysk, ale format zawodów będzie specyficzny. Kombinacja to trójbój, na który składają się: czasówka, bouldering i prowadzenie. W Hachioji po siedem (ale maksymalnie po dwie z jednego kraju) najlepszych w niej kobiet i mężczyzn uzyska prawo startu w igrzyskach.

O kolejności w kombinacji decyduje iloczyn miejsc zajętych w poszczególnych konkurencjach - im niższy rezultat tym lepiej. Choć Mirosław specjalizuje się tylko w czasówce, to sukces w tym elemencie, nawet przy słabszych wynikach w boulderingu oraz prowadzeniu, może dać olimpijską kwalifikację.

Eliminacje kobiet w kombinacji w Hachioji zaplanowano na niedzielę, a finał na wtorek. Kolejną szansą wywalczenia biletów do Tokio będą specjalne zawody w Tuluzie (28 listopada - 1 grudnia).

W rywalizacji mężczyzn w japońskich mistrzostwach eliminacji nie przebrnął Marcin Dzieński. Mistrz świata z 2016 roku zajął 19. miejsce. Triumfował Włoch Ludovico Fossali, srebrny medal zdobył Czech Jan Kriz, a brązowy Rosjanin Stanisław Kokorin.

Wyniki MŚ we wspinaczce sportowej na czas: kobiety finał 1. Aleksandra Mirosław (Polska) 7,13 s 2. Di Niu (Chiny) 8,36 o trzecie miejsce 3. Anouck Jaubert (Francja) 7,53 4. YiLing Song (Chiny) 9,77 mężczyźni finał 1. Ludovico Fossali (Włochy) 6,87 2. Jan Kriz (Czechy) upadek o trzecie miejsce 3. Stanisław Kokorin (Rosja) 5,83 4. Danił Boldirjew (Ukraina) 5,93

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 02.06.2020
  GBP 4.933 złEUR 4.390 złUSD 3.930 złCHF 4.102 zł

  Sport


  Sport

  Reklama