Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

MŚ we wspinaczce sportowej: Aleksandra Mirosław obroniła tytuł

MŚ we wspinaczce sportowej: Aleksandra Mirosław obroniła tytuł
W ubiegłym roku jako Aleksandra Rudzińska, a w tym - jako Aleksandra Mirosław, Polka została mistrzynią świata. (Fot. Getty Images)
Aleksandra Mirosław zdobyła w japońskim Hachioji złoty medal mistrzostw świata we wspinaczce sportowej na czas. Polka, która najlepsza była także przed rokiem w Innsbrucku, w finale czasem 7,13 ustanowiła rekord kraju.
Reklama

W finale Mirosław, która rok temu startowała pod panieńskim nazwiskiem Rudzińska, pokonała Chinkę Di Niu. Rezultat Polki był tylko o 0,03 s słabszy od rekordu świata.

25-letnia lublinianka od początku dzisiejszej rywalizacji imponowała formą. Już w kwalifikacjach miała najlepszy rezultat, a przebrnąć je udało się także czterem pozostałym Polkom - wicemistrzyni świata sprzed roku Annie Brożek, Patrycji Chudziak, Natalii Kałuckiej i jej siostrze Aleksandrze.

W 1/8 finału Brożek przegrała z rekordzistką świata Chinką YiLing Song i sklasyfikowano ją na 11. miejscu. Na tym etapie odpadła również, 10. ostatecznie, Natalia Kałucka, która musiała uznać wyższość późniejszej finalistki - Niu.

Mirosław fazę pucharową rozpoczęła od pokonania Chinki MingWei Ni, a w ćwierćfinale była szybsza od Chudziak, sklasyfikowanej na siódmej pozycji. Piąta natomiast była Aleksandra Kałucka, która także nie sprostała Song.

Rodaczki w starciu z rekordzistką globu w półfinale pomściła Mirosław. 15-metrową wspinaczkę lepiej zaczęła Chinka, która po 1/3 dystansu miała 0,34 s przewagi. Song w końcówce odpadła jednak od ściany. Później poważny błąd popełniła także w walce o brązowy medal, który przypadł Francuzce Anouck Jaubert.

Aleksandra z Anną Brożek (po prawej). (Fot. Getty Images)

Mirosław prezentowała wysoki, wyrównany poziom. Była niemal bezbłędna, a w ćwierćfinale i półfinale notowała ten sam czas co do tysięcznej części sekundy - 7,337. W finale, gdyby miała nieco lepszą reakcję startową, ustanowiłaby także rekord świata. Sobotni sukces umożliwił jej start w kombinacji i walkę o olimpijską kwalifikację.

W przyszłym roku w Tokio wspinaczka sportowa zadebiutuje bowiem w programie igrzysk, ale format zawodów będzie specyficzny. Kombinacja to trójbój, na który składają się: czasówka, bouldering i prowadzenie. W Hachioji po siedem (ale maksymalnie po dwie z jednego kraju) najlepszych w niej kobiet i mężczyzn uzyska prawo startu w igrzyskach.

O kolejności w kombinacji decyduje iloczyn miejsc zajętych w poszczególnych konkurencjach - im niższy rezultat tym lepiej. Choć Mirosław specjalizuje się tylko w czasówce, to sukces w tym elemencie, nawet przy słabszych wynikach w boulderingu oraz prowadzeniu, może dać olimpijską kwalifikację.

Eliminacje kobiet w kombinacji w Hachioji zaplanowano na niedzielę, a finał na wtorek. Kolejną szansą wywalczenia biletów do Tokio będą specjalne zawody w Tuluzie (28 listopada - 1 grudnia).

W rywalizacji mężczyzn w japońskich mistrzostwach eliminacji nie przebrnął Marcin Dzieński. Mistrz świata z 2016 roku zajął 19. miejsce. Triumfował Włoch Ludovico Fossali, srebrny medal zdobył Czech Jan Kriz, a brązowy Rosjanin Stanisław Kokorin.

Wyniki MŚ we wspinaczce sportowej na czas: kobiety finał 1. Aleksandra Mirosław (Polska) 7,13 s 2. Di Niu (Chiny) 8,36 o trzecie miejsce 3. Anouck Jaubert (Francja) 7,53 4. YiLing Song (Chiny) 9,77 mężczyźni finał 1. Ludovico Fossali (Włochy) 6,87 2. Jan Kriz (Czechy) upadek o trzecie miejsce 3. Stanisław Kokorin (Rosja) 5,83 4. Danił Boldirjew (Ukraina) 5,93

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 17.09.2019
  GBP 4.888 złEUR 4.341 złUSD 3.941 złCHF 3.965 zł

  Sport


  Reklama