Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Lotnisko Kraków Airport obchodziło 60-lecie działalności

Lotnisko Kraków Airport obchodziło 60-lecie działalności
Pierwszy w dniu jubileuszu rejs na trasie Warszawa-Kraków uroczyście przywitano kurtyną wodną, tak jak to miało miejsce 60 lat temu. (Fot. X/@KrakowAirport)
Lotnisko Kraków Airport, które równo 60 lat temu zainaugurowało swoją działalność, planuje w jubileuszowym roku po raz pierwszy przekroczyć próg 10 mln pasażerów obsłużonych w ciągu roku - poinformowały w czwartek władze portu.
Reklama
Reklama

W czwartek rano, w rocznicę uruchomienia krakowskiego portu, uroczyście przywitano pierwszy w tym dniu rejs na trasie Warszawa-Kraków. Samolot po wylądowaniu przekołował pod tzw. kurtyną wodną utworzoną przez wozy lotniskowej straży pożarnej, a pasażerowie rejsu otrzymali jubileuszowe prezenty.

Prezes Kraków Airport Radosław Włoszek przypomniał, że 29 lutego 1964 roku na krakowskim lotnisku wylądował pierwszy samolot pasażerski PLL LOT lecący z Warszawy i w ten sposób zapoczątkowana została historia tego cywilnego portu lotniczego.

"Przez te 60 lat nie brakowało sukcesów, ale także wyzwań - nie tylko dla krakowskiego portu lotniczego - ale też całej awiacji" - wskazał prezes.

"To wizja, ambitne plany, ciężka praca i determinacja całej drużyny krakowskiego lotniska doprowadziła lotnisko do punktu, w którym w 2023 roku obsłużono ponad 9,4 mln pasażerów, realnie zbliżając się do przełamania bariery 10 milionów pasażerów w tym wyjątkowym, jubileuszowym 2024 roku" - podkreślił Włoszek.

W ramach obchodów na odwiedzających krakowskie lotnisko czeka rocznicowa edukacyjna ekspozycja multimedialna, przygotowana przez Centrum Edukacji Lotniczej Kraków Airport. Zbudowano także makietę lotniska z blisko 45 tysięcy klocków LEGO.

Międzynarodowy Port Lotniczy Kraków-Balice jest obecnie drugim lotniskiem w Polsce pod względem liczby obsługiwanych pasażerów i największym portem regionalnym.

W zeszłym roku lotnisko osiągnęło rekordowy wynik, obsługując ponad 9,4 mln pasażerów. W tym roku planuje przekroczyć poziom 10 mln osób.

W obecnym, zimowym rozkładzie lotów lotnisko ma 125 połączeń do 32 krajów, oferowanych przez 22 linie lotnicze.

Czytaj więcej:

Ryanair zbuduje centrum symulatorowo-treningowe za 600 mln zł przy lotnisku Kraków Airport

Kraków będzie miał drugie połączenie lotnicze na Sardynię

Cztery nowe trasy Ryanaira z Krakowa w letnim rozkładzie lotów

  Komentarze
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 15.04.2024
  GBP 5.0192 złEUR 4.2851 złUSD 4.0209 złCHF 4.4047 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama