Menu

Londyńska gmina chce zakazu palenia ognisk przydomowych, by ograniczyć zanieczyszczenie powietrza

Londyńska gmina chce zakazu palenia ognisk przydomowych, by ograniczyć zanieczyszczenie powietrza
Proponowane przepisy nie miałyby zastosowania do grillów, palenisk ani pieców opalanych drewnem. (Fot. Getty Images)
Jedna z gmin w zachodnim Londynie zaproponowała wprowadzenie zakazu palenia ognisk w ogródkach przydomowych w celu ograniczenia szkodliwego zanieczyszczenia powietrza powodowanego przez spalanie odpadów na wolnym powietrzu - czytamy na stronie serwisu Standard.co.uk.

Plan rady Hammersmith i Fulham zakłada ustanowienie nowych przepisów, które uniemożliwią mieszkańcom spalanie domowych lub ogrodowych śmieci na zewnątrz w miejscach komercyjnych, ogródkach działkowych i ogrodach prywatnych.

Proponowane przepisy nie miałyby zastosowania do grillów, palenisk ani pieców opalanych drewnem.

Celem tego przedsięwzięcia jest walka z zanieczyszczeniem powietrza pyłami zawieszonymi, które składają się z drobnych cząstek stałych i kropelek cieczy zawieszonych w powietrzu. 

Według danych Public Health England, gmina Hammersmith and Fulham ma ponadprzeciętny wskaźnik zgonów związanych z tego typu zanieczyszczeniami, które wiążą się z poważnymi problemami zdrowotnymi, takimi jak astma i choroby serca.

Rada ostrzegła, że "nie istnieje bezpieczny poziom emisji" dla tego rodzaju zanieczyszczeń i jest zaniepokojona ich wpływem na zdrowie mieszkańców.

W ramach procedury wdrażania przepisów - która może potrwać do sześciu miesięcy - rada jest zobowiązana do przeprowadzenia konsultacji społecznych, a zarys ustawy musi zostać zatwierdzony przez Sekretarza Stanu.

Urzędnicy przeprowadzą również badania służące analizie wpływu spalania drewna w gospodarstwach domowych i pożarów na zewnątrz na lokalne poziomy zanieczyszczenia.

Obecnie władze lokalne mogą interweniować tylko w przypadku skarg dotyczących dymu, które stanowią "ustawową uciążliwość", umożliwiając im nakazanie gaszenia ognia w poszczególnych przypadkach. 

Rada wskazała jednak, że takie podejście ogranicza działania egzekucyjne do bycia jedynie "reaktywnymi", podczas gdy proponowany regulamin oferowałby bardziej skuteczne rozwiązanie.

W raporcie rady zwrócono również uwagę na potencjalne korzyści dla "przystosowania się do zmian klimatycznych" i zmniejszenia ryzyka pożarów "wymykających się spod kontroli" w okresach roku z wyższymi temperaturami i suszą

Rada zauważyła również, że prywatne piece opalane drewnem przyczyniły się do najpoważniejszych epizodów występowania smogu odnotowanych w Londynie podczas ostatnich zim.

Czytaj więcej:

Londyn: Ujawniono części miasta z najbardziej dziurawymi drogami

Oto "najbardziej leniwa" dzielnica Londynu

Ujawniono miejsca o najwyższych wskaźnikach przestępczości w Londynie

Londyn: Gdzie jest największe prawdopodobieństwo, że ktoś ukradnie nam telefon?

    Kurs NBP z dnia 13.05.2025
    GBP 5.0556 złEUR 4.2525 złUSD 3.8266 złCHF 4.5564 zł

    Sport