Menu

Londyn: Skanowanie twarzy na King's Cross. Burmistrz żąda wyjaśnień

Londyn: Skanowanie twarzy na King's Cross. Burmistrz żąda wyjaśnień
Zdaniem niektórych, taka technologia to po prostu inwigilacja. (Fot. Wikipedia)
Burmistrz Londynu zażądał wyjaśnień dotyczących zainstalowania technologii rozpoznawania twarzy na dworcu King's Cross - przestrzeni publicznej, z której codziennie korzystają tysiące mieszkańców i turystów.
Reklama

Sadiq Khan napisał do firmy odpowiedzialnej za przebudowę tego obszaru po tym, jak okazało się, że korzysta ona z oprogramowania do rozpoznawania twarzy. Deweloper na King's Cross wyjaśnił, że wykorzystuje technologię dla "bezpieczeństwa publicznego". Jednak dla Khana nie było to wystarczająco dobre wytłumaczenie i zażądał więcej informacji.

W korespondencji, do której dotarł "The Guardian", poprosił dyrektora ds. rozwoju King's Cross, Roberta Evansa, aby wyjaśnił, w na jakiej podstawie zastosowano kontrowersyjną technologię. Burmistrz Londynu chciał potwierdzenia, że ​​firma współpracowała w tej kwestii z biurem Komisarza ds. Informacji (ICO) i ministrami "aby upewnić się, że jest to zgodne z obowiązującym prawem".

Khan oczekuje szczegółowych wyjaśnień od dewelopera. (Fot. Getty Images)

Kontrowersyjna technologia działa przy użyciu specjalnych kamer do skanowania struktury twarzy w tłumie ludzi. System - zwany NeoFace i stworzony przez NEC - kreuje następnie obraz cyfrowy i porównuje wynik z "listą obserwacyjną", na której znajdują się zdjęcia osób aresztowanych przez policję. Jeśli zostanie znalezione dopasowanie, na miejsce, gdzie znajdują się kamery, zostają wezwane służby.

Obowiązujące obecnie prawo dotyczące ochrony danych nie pozwala na zbieranie wrażliwych danych osobowych, w tym wizerunku, bez wyraźnej zgody zainteresowanej osoby. Dlatego system został już legalnie zakwestionowany przez pracownika biurowego z Cardiff, gdzie South Wales Police używała tej technologii podczas meczów Ligi Mistrzów w 2017 r. 

Met  Police korzystała z tego oprogramowania już kilka razy, m.in. podczas karnawału w Notting Hill w 2016 i 2017 r. 

  Komentarze
  • Leicester
   17 sierpnia 2019, 08:53

   Burmistrz to powinien upewnić się że jego rodacy przestaną zabijać kogo popadnie, ale oczywiście musi się doczepic do technologii która może rozpoznać sprawców. Czemu niby komukolwiek miał by przeszkadzać taki sprzęt jeśli przestrzega się prawa? Tylko ci którzy chcą być poza wymiarem sprawiedliwości będą przeciwni w obawie o schwytanie rzecz jasna

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 29.05.2020
  GBP 4.921 złEUR 4.450 złUSD 4.003 złCHF 4.162 zł

  Sport


  Sport

  Reklama