Menu

Londyn: Policja "przeprasza" za przerwanie mszy w polskim kościele

Londyn: Policja "przeprasza" za przerwanie mszy w polskim kościele
Brytyjska policja o zakłóceniu nabożeństwa w polskim kościele: "Głęboko tego żałujemy". (Fot. Getty Images)
Londyńska policja metropolitalna wyraziła dzisiaj ubolewanie z powodu przerwania nabożeństwa wielkopiątkowego w polskim kościele Chrystusa Króla w Balham w południowym Londynie.
Reklama
Reklama

"Jesteśmy wszyscy świadomi wydarzeń, do których doszło tu w Wielki Piątek. Zamiarem Met jest wspieranie i chronienie społeczności w czasie pandemii, wiemy jednak, że wielu ludzi było bardzo zdenerwowanych z powodu tego, co się wydarzyło w Wielki Piątek i głęboko tego żałujemy" - oświadczył dzisiaj komisarz Andy Wadey w czasie przedpołudniowej mszy w kościele w Balham.

Zapewnił, że od tego czasu policja metropolitalna dokładnie rozważyła te wydarzenia. "Mam szczerą nadzieję, że dzisiejszy dzień będzie oznaczał początek odnowionej, trwałej relacji z parafią Chrystusa Króla w Balham, a także z całą polską społecznością" - dodał Wadey.

Podkreślił, że ostatni rok był niesamowicie trudny dla wszystkich w Londynie, a pandemia Covid-19 wymusiła wprowadzenie restrykcji, które są wyzwaniem - także dla wspólnot wierzących, a czasem też dla samej policji, ale celem policji jest służenie wszystkim, w tym polskiej społeczności i wszystkim społecznościom katolickim.

Na dzisiejszej mszy obecny był także arcybiskup John Wilson z archidiecezji Southwark, której podlega parafia Chrystusa Króla.

Jak przekazała Judyta Braun, która jest mocno zaangażowana w życie parafii jako wolontariuszka, reakcja uczestników dzisiejszej mszy na wyrazy ubolewania ze strony policji była ogólnie pozytywna i wierni doceniają fakt, że głoszony przez parafię protest nie pozostał bez odpowiedzi.

Wyraziła też nadzieję, że ten przykry incydent będzie miał pozytywne następstwa, bo pokazał on, że prawa chrześcijan muszą również być respektowane. Od czasu przerwanego nabożeństwa w Wielki Piątek wszystkie późniejsze wydarzenia w kościele Chrystusa Króla odbyły się bez zakłóceń.

Do zdarzenia doszło w Wielki Piątek, 2 kwietnia, około godz. 18:00. W trakcie Liturgii Męki Pańskiej do kościoła weszło dwoje policjantów, którzy oznajmili zgromadzonym wiernym, że zostały złamane restrykcje epidemiczne i nakazali opuścić kościół pod groźbą grzywny w wysokości 200 funtów, a w razie odmowy wykonania polecenia - aresztu. Wszyscy wierni bez sprzeciwu wykonali polecenie.

Jak napisała w wydanym później oświadczeniu policja, niektóre osoby znajdujące się w kościele nie miały zasłoniętych twarzy, a obecni w nim wyraźnie nie zachowywali dystansu społecznego, w związku z czym funkcjonariusze podjęli decyzję, że kontynuowanie tego nabożeństwa nie byłoby bezpieczne. Parafia Chrystusa Króla nie zgodziła się z tą oceną, podkreślając, że policja przekroczyła swoje kompetencje, gdyż wszystkie rządowe wymogi zostały dotrzymane, a funkcjonariusze odwoływali się do nieaktualnych już przepisów o zakazie publicznych celebracji w miejscach kultu.

Także uczestnicy przerwanego nabożeństwa i wolontariusze pomagający w jego organizacji zapewniali następnego dnia, że wszystkie wytyczne były przestrzegane i nie było podstaw do policyjnej interwencji.

Czytaj więcej:

Londyn: Policja przerwała nabożeństwo w polskim kościele

Londyn: Burza po przerwanej mszy w polskim kościele. "Brutalnie przekroczono kompetencje"

UK: Wielkanoc w polskich kościołach z ograniczeniami, ale na żywo

  Komentarze
  • Ziomek
   11 kwietnia, 18:43

   oczywiscie w meczetach wszystko i zawsze jest OK

  • Loko
   11 kwietnia, 19:01

   NIE POKORNĄ SPOŁECZNOŚĆ DOŚWIADCZONA LATAMI UCISKU RUSKIEGO A TERAZ UE NIEMIEC NIECH ŻYJE POLSKA

  • To nie żart
   11 kwietnia, 20:24

   O czym wy mowicie? Jak moze muzułmańska policja przerwac msze w meczecie?

  • Good dog owners
   11 kwietnia, 20:35

   clean up

   ale smrod zostaje

  • Ehhhh
   11 kwietnia, 20:56

   ciekawe, czy w innej sytuacji, kiedy na przyklad bedziecie ofiara przestepstwa i policja podejmie czynnosci wobec osoby podejrzanej, czy tez bedziecie tak rozliczac policje z kazdej skuchy? Czy wyjmiecie te swoje telefoniki z kamerkami i bedziecie pytac o wszystkie podstawy prawne i faktyczne, prawidlowe wylegitymowanie i superuprzejme traktowanie zatrzymanego? Kazdy domorosly prawnik zawsze najmadrzejszy jakby wszystkie rozumy pozjadal, ciekawe skad tyle opinii, ze tyle glupich rzeczy robionych jest na swiecie, skoro wszyscy tacy nieomylni. A w policji tez pracuja zwykli ludzie.

  • Yogi
   11 kwietnia, 21:20

   Kościół to nie tylko mjejsce kultu, ale też miejscem azylowym, i bez nakazu prokuratura lub zgody Ptoboszcza policja nie ma prawa dokonywać interwencji. Przeprosiny to za mało, policjanci powinni zostać wydaleni że służby za przekroczenie obowiązków i braku znajomości prawa.

  • Rafi
   12 kwietnia, 05:05

   Niech wejdą do meczetu i tam spróbują coś zakłucić.

  • Qetuo
   12 kwietnia, 06:16

   Mieszkałam w Anglii 13 lat i w tym czasie uczęszczałam do polskiego kościoła. Skargi na nas od lokalnych mieszkańców były ciągle. Chodziło o parkowanie, rozmowy pod kościołem. Kiedyś policja przyszła bez powodu. Siedzieli w ostatnim rzędzie całą mszę, a ksiądz wyjaśnił, że dostali skargę, że Polacy gromadzą się tutaj w dużej liczbie i mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa. To było około roku 2010, czyli na długo przed pandemią. Policja orzekła, że nie jesteśmy zagrożeniem. Prawda jest taka, że lokalnym Brytyjczykom przeszkadzało nasze istnienie. Na szczęście już wróciłam do Polski.

  • Just your fool.
   12 kwietnia, 07:27

   Po wpisach widać, że Polacy dalej będą wysyłać swoje dzieci w łapy czarnosukienkowych pedofili. Nazywa to się komunia.

  • Commit a crime.
   12 kwietnia, 07:31

   @Qetuo. Zapomniałaś dodać, że na szczęście dla nas wyjechałaś stąd. W Polsce możesz sobie kleczec, a nawet leżeć krzyżem, do woli.

  • LONO
   12 kwietnia, 10:09

   Weszli chłopaki do kościoła, bo dostali wiadomość, ze jakaś sekta polaczków odprawia swoje barbarzyńskie, niezrozumiałe dla cywilizowanego człowieka rytuały. Ot co!

  • Ozdrowieniec
   12 kwietnia, 11:48

   Gdy czytam komentarze ludzi - Polaków, takich jak "Commit a crime", zastanawiam się, czy wielu jest Was jeszcze w UK takich, którzy mają klapki na oczach. Sam mieszkałem w Londynie wiele lat i uczęszczałem do kościoła na Balham przez ten okres. Krytykujecie i nasmiewacie się z kościoła w Polsce, a sami żyjecie w kraju, gdzie dzień przed rozpoczęciem Ramadanu, obostrzenia są znoszone, a gospodarka niby się otwiera. Dalej nic nie rozumiecie? Tłumacze dalej... Żyjecie w kraju, gdzie religia dyktuje warunki. Przestraszony Borys dopasował datę otwarcia się specjalnie pod Ramadan.

  • The look.
   12 kwietnia, 13:02

   @Ozdrowieniec. Noż kuźwa, Ty nie masz klapek na oczach ? Ile ludzi chodzi do meczetu tutaj, a ile w Polsce ? Procentowo.

  • Ozdrowieniec
   12 kwietnia, 18:41

   Commit a crime czy The look jesteś tą samą osobą i nie zrozumiałeś przekazu. Śmiejecie się, że politycy w PL wykonują rozkazy Kościoła, a nie widzicie tego, że politycy w UK uginają się i celowo znoszą obostrzenia na dzień przed rozpoczęciem Ramadanu, bo wiedzą, czym by groziło przedłużenie lockdownu. Rozumiesz już teraz, czy jeszcze za krótko jesteś w UK?

  • Jacek Manchester
   12 kwietnia, 19:20

   Ozdrowieniec ma niestety rację, sam dzisiaj myślałem dlaczego akurat teraz znoszony jest lockdown przed ramadanem to jest haniebnie moim zdaniem, niestety pytanie do Londynka gdzie na stronie policji Met Police czy London Police znajdę te przeprosiny bo niestety nie ma żadnych przeprosin, oni nigdy nie przeproszą Polaków, jestem przekonany że osoby które doniosły na policję odnośnie mszy nie były Polakami.Prawda jest taka że my nie jesteśmy tu mile widziani, codziennie 400 asylum seekers przyjeżdża na łódkach przez kanał i są przyjmowani,Euronews podaje o tym a w BBC cisza.

  • How do you do.
   13 kwietnia, 00:51

   Milion pubów otwierają specjalnie dla muzułmanów. Fajna teoria. Ozdrowieniec, chyba nie do końca wyzdrowiałeś.

  • Tymczasowy UK
   13 kwietnia, 01:50

   Jestem zszokowany trochę tutaj komentarzami tzw Polaków,zastanawiam się kim sa ci ludzie, bo mam wrażenie że rosyjskimi trollami, jak ten podpisujący się tytułami piosenek po angielsku ruski troll, bo pomyślał by kto że zna angielski śmieszny ruski troll.

  • Ozdrowieniec
   13 kwietnia, 12:07

   Do How do you do. Znowu zmieniasz nicka. Ale mniejsza z tym. Otwieraja milion pubow, zeby udobruchac brytyjska holote, zeby wlasnie ta holota nie mogla zarzucic mniejszosciom takim jak Muzulmanie, ze sa lepiej traktowani, niz rodowici Brytole. Ty chlopie naprawde jestes albo bardzo mlody, albo malo kumaty i nie pojmujesz podstawowych zaleznosci egzystowania w spokeczenstwie tak bardzo multikulturowym, jakie mieszka w UK. Widzisz jedno, a tak naprawde sprawa ma drugie dno, albo nawet trzecie. Polecam patrzec szerzej na zycie.

  • Russkij troll.
   13 kwietnia, 13:19

   @Tymczasowy UK. Proczitaj jeszczio raz szto Ty napisał. Odkuda russkije trolle łuczsze piszut cziem nastojaszczije Poliaki.

  • Ozdrowieniec
   13 kwietnia, 14:06

   I taka refleksja na koniec... Skoro znieśli obostrzenia dzień przed Ramadanem, dlaczego nie znieśli ich dzień przed Wielkanocą? Niestety katoliccy Polacy po Brexicie nie liczą się już w ogóle w UK.

  • Polskij troll.
   13 kwietnia, 14:13

   Kuzwa, ilu na tym portalu nowych Jackowskich. Taki np. Ozdrowieniec. Wszystko, o wszystkich wiedzą. Ile lat ktoś mieszka, gdzie pracuje, ile ma lat, ile zarabia. Mijacie się z powołaniem. Szklana kula i dalej wróżyć!

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 10.05.2021
  GBP 5.2823 złEUR 4.5631 złUSD 3.7493 złCHF 4.1651 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama