Menu

Londyn: Pierwszy Polak w Tech Leaders Awards

Londyn: Pierwszy Polak w Tech Leaders Awards
Roman Mazur (na zdjęciu) weźmie udział w prestiżowym szczycie Tech Leaders Awards. (Fot. Getty Images)
Roman Mazur - dyrektor ds. rozwoju strategicznego Polskiego Uniwersytetu Na Obczyźnie - znalazł się w gronie osób nominowanych do Tech Leaders Awards 2019, przyznawanych rokrocznie w Londynie podczas Tech Leaders Summit.
Reklama

Tech Leaders Summit jest największym w Wielkiej Brytanii szczytem liderów nowych technologii, skupiającym specjalistów w dziedzinach: Artificial Intelligence, Cloud Leadership, Diversity Leadership i Security Leadership. Spotykają się oni co rok by przedyskutować wyzwania i możliwości rynkowe nadarzające się w najbardziej newralgicznych obszarach innowacyjnej gospodarki. Roman Mazur jest nie tylko pasjonatem sztucznej inteligencji, ale również specjalistą innowacji społecznych w obrębie SmartCity i członkiem Królewskiego Towarzystwa ds. Afryki w Londynie.

Projekt, dzięki któremu nasz rodak znalazł się w tak znamienitym gronie, nosi nazwę "MimiKazi". Polski Uniwersytet Na Obczyźnie – jako jedyna polska instytucja – brał z nim już udział w tegorocznym London Tech Week. W języku Swahilli słowa "mimi kazi" oznaczają: "pracuję nawet wtedy, gdy mnie jeszcze nie dostrzegasz". MimiKazi.com to ogromne wyzwanie w zakresie Big Data i Artificial Intelligence. Transformuje ono nasze postrzeganie sztucznej inteligencji - ze strumienia obaw o przyszłość zatrudnienia, w źródło nowych możliwości w zakresie tworzenia miejsc pracy zwłaszcza tam, gdzie są one najpotrzebniejsze. Poziom biedy i bezrobocia w Afryce rośnie bowiem lawinowo, co w XXI wieku nowych technologii – według Romana Mazura – nie powinno mieć więcej znaczącego miejsca.

Szacuje się, że rokrocznie brakuje nam ponad 15 milionów nowych miejsc pracy do tego, by w Afryce żyło się lepiej i by zatrzymać tamtejszą młodzież na lokalnych rynkach pracy. Zadaniem "MimiKazi" jest zabezpieczenie i rozwój, przed 2030 rokiem, aż do 300 milionów najpowszechniejszego i najbardziej podstawowego samozatrudnienia w afrykańskim handlu lokalnym. W ten sposób projekt wpisuje się w misję ONZ dotyczącą tzw. SDG1 – pierwszego celu zrównoważonego rozwoju naszego świata, prowadzącego do eliminacji skrajnego ubóstwa. Skrajne ubóstwo jest – jak dodaje Roman Mazur – już nieuzasadnione.

"MimiKazi" jest platformą handlową dla samozatrudnionych sprzedawców dóbr codziennego użytku w Afryce, ale ewoluuje również w kierunku zaawansowanego startupa na rynku FinTech. To z uwagi na zupełnie nowy system credit scoring dla Afryki, jaki powstanie w miarę rozwoju platformy handlowej opartej na AI.

900 milionów nie tylko bogatych mieszkańców Afryki może mieć w ciągu najbliższych 10 lat dostęp do usług fair micro-finance, świadczonych nawet przez nowe polskie banki i firmy ubezpieczeniowe, myślące strategicznie o rozwoju nie tylko w wyludniającej się Polsce, ale też na tak wielkim rynku wschodzącym, jakim jest Afryka.

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 28.02.2020
  GBP 5.066 złEUR 4.335 złUSD 3.925 złCHF 4.073 zł

  Sport


  Reklama